Dünyanın ilk Türkçe-Galce oyunu “Y Brain / Kargalar”, İngiltere’de sahnelenecek

Meltem Arıkan’ın yazdığı ve Memet Ali Alabora’nın yönettiği oyun, 19-20 Mart’ta Londra’da ve 23 Mart’ta Cambridge’de tiyatroseverlerle buluşacak.

Dünyanın ilk Türkçe-Galce tiyatro oyunu “Y Brain / Kargalar”, İngiltere’deki tiyatroseverlerle gelecek ay buluşuyor. Meltem Arıkan’ın yazdığı, Memet Ali Alabora’nın yönettiği ve Rebecca Smith-Williams ile Pınar Öğün’ün oynadığı oyun, 19 ve 20 Mart’ta Londra’da, 23 Mart’ta da Cambridge’de sahnelenecek.

Kaleme aldığı“Mi Minör” adlı oyun nedeniyle hedef gösterildiği için,
Gezi Parkı olaylarının ardından Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan ve İngiltere’nin Galler bölgesine yerleşen Arıkan, yeni oyununda kendi yaşam öyküsü aracılığıyla kimlik, aidiyet ve özgürlük kavramlarını tartışmaya açıyor.

Arıkan’ın Türkçe konuşan, bastırılmış ve sert mizaçlı benliği “Mel” ile Galce konuşan, maceraperest ve doğaya düşkün benliği Tem’in birbirleriyle ilk kez kurduğu diyalog üzerine kurgulanan “Y Brain / Kargalar”, zor bir kriz anında bir kadının aklından geçenleri seyirciye aktarıyor.

Türkçe konuşan Mel’i Pınar Öğün’ün, Galce konuşan Tem’i de Rebecca Smith-Williams’ın canlandırdığı oyundaki Galce bölümlerin çevirisi ise Sharon Morgan’a ait.

Oyunda tüm diyaloglar Türkçe ve Galce olarak dekorun üzerine yansıtılırken, iki dili de konuşmayan seyircilerin oyunu İngilizce olarak takip edebilmesi için de özel bir kitap tasarlanmış. Oyun aynı zamanda hareket tasarımı, ışığı ve dijital teknoloji ile yaratılan görselliği ile de dikkat çekiyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar