Dünyanın ilk Türkçe-Galce oyunu “Y Brain / Kargalar”, İngiltere’de sahnelenecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Meltem Arıkan’ın yazdığı ve Memet Ali Alabora’nın yönettiği oyun, 19-20 Mart’ta Londra’da ve 23 Mart’ta Cambridge’de tiyatroseverlerle buluşacak.

Dünyanın ilk Türkçe-Galce tiyatro oyunu “Y Brain / Kargalar”, İngiltere’deki tiyatroseverlerle gelecek ay buluşuyor. Meltem Arıkan’ın yazdığı, Memet Ali Alabora’nın yönettiği ve Rebecca Smith-Williams ile Pınar Öğün’ün oynadığı oyun, 19 ve 20 Mart’ta Londra’da, 23 Mart’ta da Cambridge’de sahnelenecek.

Kaleme aldığı“Mi Minör” adlı oyun nedeniyle hedef gösterildiği için,
Gezi Parkı olaylarının ardından Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan ve İngiltere’nin Galler bölgesine yerleşen Arıkan, yeni oyununda kendi yaşam öyküsü aracılığıyla kimlik, aidiyet ve özgürlük kavramlarını tartışmaya açıyor.

Arıkan’ın Türkçe konuşan, bastırılmış ve sert mizaçlı benliği “Mel” ile Galce konuşan, maceraperest ve doğaya düşkün benliği Tem’in birbirleriyle ilk kez kurduğu diyalog üzerine kurgulanan “Y Brain / Kargalar”, zor bir kriz anında bir kadının aklından geçenleri seyirciye aktarıyor.

Türkçe konuşan Mel’i Pınar Öğün’ün, Galce konuşan Tem’i de Rebecca Smith-Williams’ın canlandırdığı oyundaki Galce bölümlerin çevirisi ise Sharon Morgan’a ait.

Oyunda tüm diyaloglar Türkçe ve Galce olarak dekorun üzerine yansıtılırken, iki dili de konuşmayan seyircilerin oyunu İngilizce olarak takip edebilmesi için de özel bir kitap tasarlanmış. Oyun aynı zamanda hareket tasarımı, ışığı ve dijital teknoloji ile yaratılan görselliği ile de dikkat çekiyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus