Küba’da özel mülkiyeti tanıyan yeni anayasa, ezici çoğunlukla kabul edildi

Ilımlı ekonomik reformların yanı sıra, sosyalizme “değiştirilemez” bir ilke olarak yer veren yeni Küba Anayasası, katılımın yüzde 84,4 olduğu referandumda yüzde 86,85 ile kabul edildi. Halkın yüzde 9’u “hayır” derken geçersiz ve boş oyların oranı yüzde 4,15 oldu.

Televizyonda, radyoda ve kamu binalarına asılı posterler aracılığıyla devlet, “evet” oyu için yoğun propaganda yapsa da, şaşırtıcı derecede zorlayıcı bir mücadeleyle karşılaştı. Anayasanın eşcinsel evliliğin yolunu açacağını öne süren Evanjelistler, kısıtlı da olsa kamusal alanda devlet propagandası hakimiyetine meydan okudu.

Yaşlı vatandaşlar hükümeti desteklediklerini söylerken özellikle şehirlerde yaşayan genç Kübalılar, daha cüretkârdı.

Yeni anayasa Komünist Parti’nin adadaki tek meşru siyasi parti olduğunu tekrarlarken, sağlık ve eğitim hizmetlerine erişimi temel hak olarak tanımlıyor. Özel mülkiyeti tanıyan ve çokuluslu şirketlerinin yatırım faaliyetlerini kolaylaştıran anayasa, yine de insanların “mutlak haysiyete ancak sosyalizm ve komünizmle ulaşacağını” savunmaktan vazgeçmiyor.

Kaynak: The Guardian

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar