İngiltere’de binlerce insan, kanser hastası çocuğa kök hücre bağışlamak için sıraya girdi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiltere’de beş yaşındaki kanser hastası çocuk için başlatılan kök hücre bağışı kampanyasına, bir haftada 5 binden fazla insan katıldı

Oscar Saxelby-Lee adındaki hastaya nadir ve agresif bir kanser çeşidi olarak bilinen Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) tanısı konuldu. Ulusal Sağlık Hizmeti’ne (National Health Service) göre bu hastalık, İngiltere’de yılda yaklaşık 650 kişiyi etkiliyor.

Dört hafta boyunca kemoterapi tedavisi alan Oscar’ın üç hafta içinde kök hücre nakline ihtiyaç duyması üzerine, küçük çocuğun gittiği okul ailesiyle birlikte bir kitlesel fonlama kampanyası başlattı.

Okul müdürü bu kampanya için, “Oscar’a bir bağışçı bulmak için ne gerekiyorsa yapmaya karar verdik” açıklamasında bulundu. Şubat ayında başlatılan kampanya kapsamında hedeflenen miktarın çok üstünde -8,600 sterlin- para toplandı.

Lösemi hastaları için bağışçı bulmaya çalışan uluslararası bir kuruluş olan DKMS aracılığıyla geçen hafta başlatılan bağış etkinliğinde ise 5 binden fazla potansiyel bağışçı başvuru yaptı.

Okul müdürü Sue Bladen, en iyimser beklentileri bile aşan bu katılımı “İnsanlar yağmurun altında sıraya girdi ve kimse bundan şikayet etmedi. Burada sahip olduğumuz ruh ve insanların cömertliği kesinlikle inanılmazdı” diyerek yorumladı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus