İranlı avukat Sutudi, başörtüsü kurallarına karşı geldiği için yargılanıyor

New York Times’ın haberine göre insan hakları avukatı Nesrin Sutudi, İran’ın kapanma kurallarına karşı protesto düzenleyen kadınları savunduğu için yargılanıyor. Gizli bir duruşmada gıyabında yargılama yapılan Sutudi çok ağır yaptırımlarla karşı karşıya.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) raporuna göre Sutudi, ulusal güvenliğe zarar verme, devlet karşıtı propaganda, yasa dışı örgütlere üyelik, yargı önünde kapanma kurallarına uymama, huzuru bozma, kamuoyunu rahatsız edecek yanlış bilgi yayma, yolsuzluğu ve fuhşu teşvik etme suçlarından yargılanıyor. 

Halk protestolarında türbanlarını çıkardıkları için tutuklanan kadınları savunmakla tepki toplayan Sutudi ayrıca, idam karşıtı söylemleriyle şimşekleri üzerine çekmişti. Geçen haziran ayında evinde gerekçesi bile açıklanmadan tutuklanan Sutudi, daha önce de pek çok kez hapse girip çıkmıştı. 

İran’da şeriat kültürünün baskılarına karşı kişisel ve siyasi özgürlüklerin bir sembolü olan Sutudi, Avrupa’nın en prestijli insan hakları ödüllerinden 2012 Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü’nü de kazanmıştı. 

Sutudi ayrıca, siyasi davalarda savunma makamının avukatlığını 20 kişilik onaylanmış bir listeden seçme zorunluluğu getiren kararı da sertçe eleştirmişti. Listede yer almayan Sutudi, kendi avukatını seçemediği bir yargılamayı reddettiği için, gıyabında ve kapalı bir duruşmada yargılandı.

İran yönetiminin, kapanma kurallarına karşıtı hareketi, 2017 sonu 2018 başında gerçekleşen ekonomik protestolar ile bağlantılı gördüğü söyleniyor. Sutudi’nin duruşması rejim yanlısı medya tarafından haber yapılmazken, davayla ilgili bilgilerin Sutudi’nin eşinden alındığı HRW tarafından doğrulandı.  

Sutudi’nin eşi Reza Kandan ise eşinin davasıyla ilgili Facebook üzerinden bilgilendirme yaptığı gerekçesiyle ayrıca 6 yıllık bir suçlama ile karşı karşıya. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar