24 Haziran’da en çok oyu verip Erdoğan’dan teşekkür alan Bayburt, 31 Mart’ta MHP’yi seçti

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi”nin ilk cumhurbaşkanlığı seçiminde en yüksek desteği, yüzde 82,1 oy oranı ile Bayburt’tan almıştı.     

Erdoğan bu oy oranını dikkate alarak, seçimlerden sonra çıktığı teşekkür turuna Bayburt’tan başlamıştı. 10 Ağustos 2018’de Bayburt’a giden Erdoğan, “Bayburt bir başka. Şahsıma gösterdiğiniz bu sevgi için, güven için, verdiğiniz destek için, her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum” demişti.

Ne var ki 24 Haziran’da Erdoğan’a destek veren Bayburt, 31 Mart seçimlerinde AKP’nin değil, Cumhur İttifakı’nın öteki partisi MHP’nin adayını belediye başkanı seçti. Seçimde MHP adayı Hükmü Pekmezci yüzde 56,49 oranında oy alırken, AKP adayı Fatih Yumak’ın oyu yüzde 35,75’te kaldı. Bayburt 2014 yerel seçimlerinde yine AKP’den Mete Memiş’i belediye başkanı seçmişti.

Erdoğan’a 24 Haziran’da Bayburt’tan sonra en yüksek desteği veren diğer iki il, yüzde 77,1 ile Gümüşhane, yüzde 76,9 ile Rize olmuştu. Yerel seçimde her iki ilde de AKP adayı kazandı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar