Belarus’ta bir inşaat alanında 1214 soykırım kurbanının kemikleri çıktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Belarus’ta bir inşaat alanında temel kazan işçiler toprağın altında çok sayıda insan kemiğiyle karşılaştı. Çıkan kemiklerin, Haziran 1941’de Sovyetler Birliği’ni istila eden Naziler tarafından katledilen Yahudilerin kalıntıları olduğuna inanılıyor.

New York Times’ın haberine göre, kazının başladığı günden bu yana üç ay geçti. Bu süre zarfında zeminden 1214 insana ait kemik çıktığı tespit edildi. Çıkan kemiklerin, Haziran 1941’deki işgal sırasında Naziler tarafından katledilen Yahudilere ait olabileceği düşünülüyor. O zamanlar Belarus, Sovyet Rusya’nın bir parçasıydı.

Polonya’nın batı sınırında bulunan antik kent Brest’in merkezinde böylesine büyük bir toplu mezarın keşfi, Naziler tarafından ele geçirilen ilk Sovyet şehirlerinden birinde Holokost’un izlerinin yeterince araştırılmadığı tartışmasını gündeme getirdi. Dünya Yahudi Kongresi, projeyi “o bölgede soğukkanlılıkla vurulan ve öldürülen kentin Yahudi sakinlerinin anılarına hakaret” olarak kınadı.

Brest Belediye Başkanı Alexandr Rogachuk, geçen ay yerel gazetecilere verdiği demeçte, hem dünya savaşlarında hem de daha önceki ihtilaflarda, şiddetli bir mücadele sahnesi olan kentin, sayısı bilinmeyen savaş kurbanının işaretsiz mezarlarının üzerine inşa edildiğini söyledi. Rogachuk “Hepimiz cesetler üzerinde yürüyoruz” açıklamasında bulundu. Şantiye sahasının “birkaç düzine” ceset içerebileceği biliniyor olsa da, belediye başkanı “Hiç kimse bu kadar fazla sayıda ceset beklemiyordu” dedi.

1941’de Brest’in nüfusunun yaklaşık 60 binini oluşturan Yahudilerin çoğunlukla 70 mil uzakta, tenha bir ormanda öldürüldüğü sanılıyordu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus