Belarus’ta bir inşaat alanında 1214 soykırım kurbanının kemikleri çıktı

Belarus’ta bir inşaat alanında temel kazan işçiler toprağın altında çok sayıda insan kemiğiyle karşılaştı. Çıkan kemiklerin, Haziran 1941’de Sovyetler Birliği’ni istila eden Naziler tarafından katledilen Yahudilerin kalıntıları olduğuna inanılıyor.

New York Times’ın haberine göre, kazının başladığı günden bu yana üç ay geçti. Bu süre zarfında zeminden 1214 insana ait kemik çıktığı tespit edildi. Çıkan kemiklerin, Haziran 1941’deki işgal sırasında Naziler tarafından katledilen Yahudilere ait olabileceği düşünülüyor. O zamanlar Belarus, Sovyet Rusya’nın bir parçasıydı.

Polonya’nın batı sınırında bulunan antik kent Brest’in merkezinde böylesine büyük bir toplu mezarın keşfi, Naziler tarafından ele geçirilen ilk Sovyet şehirlerinden birinde Holokost’un izlerinin yeterince araştırılmadığı tartışmasını gündeme getirdi. Dünya Yahudi Kongresi, projeyi “o bölgede soğukkanlılıkla vurulan ve öldürülen kentin Yahudi sakinlerinin anılarına hakaret” olarak kınadı.

Brest Belediye Başkanı Alexandr Rogachuk, geçen ay yerel gazetecilere verdiği demeçte, hem dünya savaşlarında hem de daha önceki ihtilaflarda, şiddetli bir mücadele sahnesi olan kentin, sayısı bilinmeyen savaş kurbanının işaretsiz mezarlarının üzerine inşa edildiğini söyledi. Rogachuk “Hepimiz cesetler üzerinde yürüyoruz” açıklamasında bulundu. Şantiye sahasının “birkaç düzine” ceset içerebileceği biliniyor olsa da, belediye başkanı “Hiç kimse bu kadar fazla sayıda ceset beklemiyordu” dedi.

1941’de Brest’in nüfusunun yaklaşık 60 binini oluşturan Yahudilerin çoğunlukla 70 mil uzakta, tenha bir ormanda öldürüldüğü sanılıyordu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar