Trump: “Venezüela’da nihai şey dışında her şeyi yapıyoruz, önümüzdeki hafta çok şey olacak”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Venezüela’daki darbe girişimin ardından belirsizlik sürüyor. Muhalefet lideri Juan Guaido’nun askerleri ve halkı sokağa çağırmasına destek veren ABD Başkanı Donald Trump, bu kez de Venezüela’daki krizi çözmek için “nihai şey” dışında her şeyi yaptıklarını söyledi. Masadaki seçeneklerin ne olduğu sorusunu ise Trump, “Yani, bazılarından bahsetmek bile istemiyorum çünkü oldukça sertler” diye yanıtladı.

Bir televizyon programına konuşan Trump ayrıca, “önümüzdeki hafta ya da daha yakında pek çok şey yaşanacağını” da sözlerine ekledi.

Guaido’dan genel grev çağrısı

Venezüela muhalefet lideri Juan Guaido, kamu çalışanlarına seslenerek Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu devirmek için genel grev çağrısında bulundu.

“Özgürlük Operasyonu”nun son aşamasının devam etmekte olduğunu söyleyen Guaido, orduyu da yeniden “göreve” çağırdı.

30 Nisan’da Guaido’nun bir süredir ev hapsinde olan muhalefet liderlerinden Leopoldo Lopez ve bir grup isyancı asker eşliğinde halkı ve orduyu Maduro’yu devirmeye davet eden bir video paylaşmasıyla başlayan çatışmalar ve gösteriler halen devam ediyor.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, darbe girişiminden Venezüelalı “darbe çığırtkanı aşırı sağcıları” ve Trump’ın “emperyalist çetesini” sorumlu tuttu.

Guaido’nun çağrısı umduğu kadar etkili olmadı, fakat “Venezüela özgürleşene dek sokaklarda kalacaklarını” söyleyen Guaido’nun sözleriyle binlerce Venezüelalı sokağa döküldü.

İlk günden beri şiddetli çatışmalara da sahne olan gösterilerde kimi zaman kan döküldü. Başkent Caracas’ta güvenlik güçleri ve protestocular arasındaki çatışmalarda başına kurşun isabet eden bir kadın hayatını kaybetti ve en az 46 kişi yaralandı.

Hükümet karşıtı göstericiler atılan biber gazını geri fırlatıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus