Avustralya’da 50 dolarlık banknotlarda yazım hatası

Guardian’ın haberine göre, Avustralya Merkez Bankası tarafından “yeni ve geliştirilmiş” 50 dolarlık banknot, geçen yıl ekim ayında erişilebilirliği artırmak ve sahteciliği önlemek için tasarlanan bir dizi yeni teknolojiyle sunuldu. Ancak geçtiğimiz günlerde bir Instagram kullanıcısının paylaştığı fotoğraf, banknottaki yazım hatasını ortaya çıkardı.Banknotun üzerinde bulunan metinde, İngilizcede “sorumluluk” anlamına gelen “responsibility” kelimesinin son “i” harfi unutularak “responsibilty” olarak yazılmış.

Sadece büyüteçle görülebilen metindeki yazım yanlışını, bir Instagram kullanıcısı tespit etti.

Banknotun üzerindeki metin ise, yazar ve mucit David Unaipon’u ve Avustralya’nın ilk kadın milletvekili Edith Cowan’ın kısa sözlerini içeriyor. Yazım hatası ise Cowan’ın bir meclis konuşmasından alınmış: “Buradaki tek kadın olmak büyük bir sorumluluk. Diğer kadınların da burada olması gerektiğini vurgulamak istiyorum.”

Avustralya, Federal Bilim Ajansı CSIRO tarafından icat edilen ve 1988 yılında piyasaya sürülen polimer banknotları kullanan ilk ülke oldu. Kağıt banknotlara kıyasla polimer, dayanıklılığı ve güvenliği artırdı ve görme engellilere yardımcı olacak özellikler ekledi. Avustralya Merkez Bankası’na göre, 50 dolarlık banknot en yaygın olarak kullanılan banknot.

Banka yeni basımda hatanın düzeltileceğini açıkladı ancak piyasadaki 46 milyon adet banknot, kullanılmaya devam edecek.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar