Avustralya’da 50 dolarlık banknotlarda yazım hatası

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Guardian’ın haberine göre, Avustralya Merkez Bankası tarafından “yeni ve geliştirilmiş” 50 dolarlık banknot, geçen yıl ekim ayında erişilebilirliği artırmak ve sahteciliği önlemek için tasarlanan bir dizi yeni teknolojiyle sunuldu. Ancak geçtiğimiz günlerde bir Instagram kullanıcısının paylaştığı fotoğraf, banknottaki yazım hatasını ortaya çıkardı.

View this post on Instagram

After a hot tip from the @triplemmelb family, we’ve found the spelling mistake on the new $50 note! #BreakingNews

A post shared by Hot Breakfast (@mmmhotbreakfast) onBanknotun üzerinde bulunan metinde, İngilizcede “sorumluluk” anlamına gelen “responsibility” kelimesinin son “i” harfi unutularak “responsibilty” olarak yazılmış.

Sadece büyüteçle görülebilen metindeki yazım yanlışını, bir Instagram kullanıcısı tespit etti.

Banknotun üzerindeki metin ise, yazar ve mucit David Unaipon’u ve Avustralya’nın ilk kadın milletvekili Edith Cowan’ın kısa sözlerini içeriyor. Yazım hatası ise Cowan’ın bir meclis konuşmasından alınmış: “Buradaki tek kadın olmak büyük bir sorumluluk. Diğer kadınların da burada olması gerektiğini vurgulamak istiyorum.”

Avustralya, Federal Bilim Ajansı CSIRO tarafından icat edilen ve 1988 yılında piyasaya sürülen polimer banknotları kullanan ilk ülke oldu. Kağıt banknotlara kıyasla polimer, dayanıklılığı ve güvenliği artırdı ve görme engellilere yardımcı olacak özellikler ekledi. Avustralya Merkez Bankası’na göre, 50 dolarlık banknot en yaygın olarak kullanılan banknot.

Banka yeni basımda hatanın düzeltileceğini açıkladı ancak piyasadaki 46 milyon adet banknot, kullanılmaya devam edecek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus