Brezilya’da Bolsonaro’nun üniversitelere bütçe kesintisine karşı yüzbinlerce insan sokakta: “Silah değil, kitap istiyoruz”

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun üniversitelerin bütçelerinde kesintiye gideceği haberinden sonra, yüzbinlerce öğrenci ve akademisyen sokaklara döküldü.

Keskin ve popülist söylemleri ile bilinen ve ocak ayında göreve başlayan Bolsonaro bugüne kadar bu denli geniş bir protesto hareketi ile karşılaşmamıştı. Protestoların Brezilya’da 27 eyalet ve 188 şehirde gerçekleştirildiği öğrenildi.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro

Bolsonaro hükümetinin Eğitim Bakanı Abraham Weintraub federal üniversitelere verilen devlet desteğinin yüzde 30 oranında kesileceğini açıkladı. Geçtiğimiz hafta da sosyal bilimler alanındaki master ve doktora öğrencilerinin bursları kesilmişti.

Öte yandan, protestolara katılanların öfkesi sadece bütçe kesintisinden kaynaklanmıyor. Bolsonaro’nun silah taşıma ve emeklilik reformu planlarından duyulan hoşnutsuzluk da Brezilyalıları sokağa döken diğer etkenler.

Protestoyu örgütleyenlere göre, yalnızca Sao Paulo’da 150 bin kişi ve Salvador’da 70 bin kişi eylemlere katıldı. Bolsonaro ise yaptığı açıklamada eylemlere katılanların “işini bilen birkaç kişi tarafından manipüle edilen akılsızlar” olduğunu söyledi. Bolsonaro ayrıca, “Kesinti falan olmayacak, problem şu ki Brezilya ekonomik olarak yıkık durumda” dedi.

Eylemlerden bir görüntü.

Eylemler sırasında, dün gece Rio de Janeiro’da bir otobüsün yakıldığı öğrenilirken, şehirde polislerin sıkı önlemler aldığı belirtiliyor. Protestocuların “Kitaplara evet, silahlara hayır” ve “Sınıf bugün sokakta” gibi dövizler taşıdıkları görüldü.

Bolsonaro ve hükümetinin üniversiteleri sol ve liberal görüşlülerden temizlemek istediği bir süredir konuşuluyor. Sendikalar, 14 Haziran günü ülkede genel grev çağrısı yaptı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar