Astronotlar 95 yıl sonra hareketlenen volkanın patlama anını 400 km yukarıdan görüntüledi

Avrupa Uzay Ajansı, geçen cumartesi günü 95 yıl sonra yeniden faaliyete geçen Raikoke volkanının patlama anını yayımladı.

Raikoke volkanı 95 yıllık uykusundan sonra ilk kez patlıyor. Avrupa Uzay Ajansı, volkanın 13-17 kilometre civarında yüksekliğe kül fırlattığını açıkladı.

NASA yetkilileri ise Terra ve Suomi NPP uydularının çektiği volkan patlamasının oluşturduğu bulut halkasının görüntülerini yayınladı.

Volkanolog Simon Carn NASA görüntülerini şöyle değerlendirdi: “Beyaz bulutlardan oluşan halka ortaya çıkan kolonun bazını oluşturuyor. Bu halka çevreden gelen havanın birleşmesi ve yoğunlaşmasıyla oluşmuş ve su buharı gibi görünüyor. Ya da deniz suları magmaya karışıp yükselmiş olabilir”

Kuzey Pasifik Okyanusu’nda yer alan Raikoke, Rusya’nın Kuril takımadalarında yer alıyor. Raikoke bilindiği kadarıyla daha önce 1778 ve 1924 yıllarında faaliyete geçmişti.

Cambridge Üniversitesi’nden Volkanolog Anja Schmidt, Raikoke volkan patlamasının atmosfere 2011’den bu yana en çok sülfür salınan doğa olayı olduğunu söyledi.

Rusya’da hava olaylarını takip eden Kiril Bakanov ise volkanın Rusya tarafından çekilmiş görüntülerini Twitter hesabından paylaştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar