Gülen’in iadesi için yasadışı lobicilikle suçlanan Rafiekian’ın davası başladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İran ve ABD vatandaşı Bijan Rafiekian’ın yargılınacağı dava, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin üçüncü yıldönümünde ABD’nin Virginia eyaletinde başladı. Geçmişte eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in iş ortağı da olan Rafiekian, 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

Flynn, ABD Başkanı Donald Trump adına seçim kampanyalarının devam ettiği dönemde, iş ortağı Bijan Rafiekian ile birlikte Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Kamil Ekim Alptekin’in Hollanda merkezli şirketi aracılığıyla, Türkiye hükümeti adına Fethullah Gülen’in itibarsızlaştırılması ve Türkiye’ye iadesi için 530 bin dolar karşılığında bildirimde bulunmadan lobi faaliyetleri yürütmekle suçlanmıştı.

ABD basını, davada “işbirlikçi” olarak adı geçen Flynn’in ise tanık olarak mahkemeye çağrılmadığını bildirdi.

Aralık 2018’de Rafiekian ve Alptekin hakkında , “Türkiye adına yasadışı lobicilik yapma”, FBI’a “yalan beyanda bulunma” ve “bir Türk vatandaşını karalama çalışmaları yürütme”nin de aralarında bulunduğu altı ayrı suçtan yargılama başlamıştı.

İddianamede, Türkiye hükümetinin o dönemde iadesini istediği ve ABD’de yaşayan bir Türk vatandaşı hakkında, Amerikalı siyasetçileri ve kamuoyunu etkilemek için gizlice ve yasadışı olarak komplo kurmuş olduğu belirtiliyor. 21 sayfalık iddianamede Fethullah Gülen’in ismi doğrudan geçmese de “imam, yazar ve siyasi figür” olan bir Türk vatandaşı olarak tanımlanıyor.

Ayrıca, Rafiekian ve Alptekin arasında geçen e-posta yazışmaları da iddianamede yer alanlar arasında. E-postalardan Alptekin’in birçok sefer Türk bakanlarla toplantı gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Yazışmalara zaman zaman Flynn’in de dahil olduğu görülüyor.

“ABD’ye karşı komplo kuracağımız fikri akıl dışı”   

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Associated Press’e konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Amerikan kanunlarını aşmak için komplo kurduğuna dair asılsız iddiaları yayma çabalarından derin endişe duyuyoruz” dedi. Türkiye’ye karşı “karalama kampanyası” yürütüldüğünü savunan Altun, “ABD’ye karşı komplo kuracağımız fikri akıl dışı” şeklinde açıklama yaptı.

Altun’un açıklamasında ayrıca şu ifadeler yer alıyor:

“Türkiye Cumhuriyeti, on yıllardır Amerikan şirketleriyle iş yapmakta; bu meşru faaliyetler hakkında ilgili mercilere bilgi verilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde herhangi bir usulsüzlük veya yasa dışı faaliyette bulunulduğu suçlamasını kategorik olarak reddediyoruz.”

“Ancak ABD makamlarının bu dezenformasyon kampanyasının kurbanı olduğunu görüyoruz. (…) Savcıların, iddianamelerinde Gülen hakkında olumlu bir tablo çizmeleri bu durumun en açık göstergesidir. Büyük bir terör saldırısının sorumlusuna kurban muamelesi yapmak kabul edilemez.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus