Mümtaz’er Türköne beş gündür hastanede: “Babam bizi her gördüğünde su istiyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Mümtaz’er Türköne beş gündür hastanede yatıyor. Kalp damarlarının tıkanması gerekçesiyle hastaneye kaldırılan Türköne, ailesiyle kısıtlı olarak görüşebiliyor. Kızı Sıla, Mümtaz’er Türköne’nin son durumunu ve hastane sürecini Medyascope’a anlattı. Sıla Türköne, “Babam bizi her gördüğünde su istiyor. Hastabakıcıların su verdiğini söylüyorlar ama babamın bizi uzaktayken gördüğünde bile su istiyor olması bununla ilgili bir sıkıntı olduğunu düşündürtüyor” dedi.

Mümtaz’er Türköne, Zaman gazetesi yazarlarının yargılandığı davada 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezaevinde bulunan Türköne’nin beş gündür kalp damarları tıkandığı için hastanede yattığı öğrenildi. Türköne’nin durumuna ilişkin Medyascope’a konuşan kızı Sıla Türköne, babasının durumuyla ilgili bilgilendirilmediklerini, görüşmede zorlandıklarını, savcılığın kendilerine en son cuma günü izin verdiğini sonrasında ise görüşme talebini reddettiğini söyledi.

Sıla, perşembe günü babasıyla telefon görüşmesi yapması gerekirken babası kendisini aramayınca endişelendiğini, bunun üzerine avukatını aradığını, Türköne’nin hastanede olduğu bilgisine avukatın ulaştığını söyledi. Ardından Türköne’nin bulunduğu hastaneye giden aile, mahkûm koğuşundaki Türköne ile görüştürülmedi. Sıla, ertesi gün için savcılıktan görüşme izni aldıklarını, yarım saat süren görüşmede Türköne’nin anjiyodan çıktığını, kendilerinden su, yiyecek ve kıyafet istediğini söyledi. Savcılık izninin bir gün olması sebebiyle iki gündür babalarını göremediklerini söyleyen Sıla, bugün tekrar savcılıktan görüş talep ettiklerini fakat bu talebin kabul edilmediğini anlattı. 

“Babam bizi her gördüğünde su istiyor”

Hastanede beklediklerini anlatan Sıla Türköne, babasının film çekilmeye giderken yine kendilerinden su istediğini fakat bu defa su vermelerine de izin verilmediğini söyledi. Babasına su verilip verilmediğini soran Sıla’ya, hasta bakıcıların Türköne’ye su verdiği söylenmiş fakat Sıla babasının kendilerini her gördüğünde su istiyor olmasından şüphelenmiş ve bununla ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünüyor. Öte yandan Sıla, Türköne’nin hastalığına dair gelişmelerden zorlukla haberdar olduğunu söylüyor.

Türköne’nin durumu yarın netlik kazanacak, Türköne’ye stent takılacak veya baypas ameliyatı yapılacak. Ailesi ise ameliyat olması durumunda savcılığın refakatçi izninden yararlanabilecek.

Sıla Türköne ile yaptığımız söyleşinin tamamı:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus