Nijerya’da terör saldırısı: En az 65 ölü

IŞİD bağlantılı Boko Haram örgütü, Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Maidguri şehrinde bir cenazeye saldırdı. Saldırıda 60’tan fazla kişi öldü. Fransız AFP haber ajansı muhabiri, olay yerinde yanmış evler ve kurbanların cesetlerini kaldıran aile üyelerine tanık olduğunu aktardı.

Nijeryalı yetkililere göre saldırı, bir süre önce 11 Boko Haram militanının, köylüler tarafından öldürülmesine misilleme olabilir.

Boko Haram, yerel dilde “Batı tarzı eğitim günahtır” anlamına geliyor. 2002 yılında kurulan örgüt Nijerya’daki şiddet eylemlerine 2009’da başladı. Örgüt binlerce kişinin ölümünden, yüzlerce kişinin de kaçırılmasından sorumlu tutuluyor.

Örgüt IŞİD’e bağlı olduğunu açıklamış ve Nijerya’nın kuzeydoğusunda halifelik ilan etmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar