ABD’deki doğal kaynaklardan günde binlerce litre su çekmeyi planlayan Nestlé’ye karşı çevreciler ayakta

ABD’de doğal kaynak suyu üretimi yapan Nestlé, yeni projesi için su alacağı yeri, doğal güzellikleri ile bilinen ABD’nin Florida eyaletindeki Santa Fe Nehri olarak belirledi. Projeyi durdurmak için çalışan çevreciler, böylesine büyük bir oranda su çekilmesinin nehrin debisini azaltacağını savunuyor.

Florida’daki benzer doğal kaynaklardan elde edilen suyla Zephyrhills ve Pure Life markalarını üreten Nestlé, bu yıl High Springs yakınlarındaki bir su şişeleme tesisini satın almak ve geliştirmek için milyonlarca dolar harcadı. Şirket, açıklanmayan bir maliyetle satın almayı planladığı yerel bir şirket olan Seven Springs’in süresi dolan su kullanım iznini yenilemek istiyor. Nestlé, kaynak suyunun kendini yenileyebildiğini ve projenin yönetimi için yerel sorumlular ile ortak çalışmayı vaat ediyor.

Nestlé’nin planına karşı çevreciler, çevrimiçi kampanya başlatıp yetkililerin projeyi onaylamaması için dilekçe hazırladı. Santa Fe Nehri’nin yöneticisi Merrillee Malwitz-Jipson, “Su kaynağına ne kadar zarar verilecek, su sisteminde ne gibi değişiklikler olacak? Milyonlarca litre su çekip, nehri etkilememek imkânsız. Bir bardaktan herhangi bir miktarda su alırsanız, içinde kalan su her zaman daha az olacaktır” dedi. Malwitz-Jipson ayrıca, Santa Fe Nehri’nin, 11 kaplumbağa türüne ev sahipliği yaptığını söyledi.

Nestlé’nin doğal kaynak suyu faaliyetleri daha önce de tartışma konusu olmuştu. 2017 yılında, Kaliforniya Eyaleti Su Kaynakları Kontrol Panosu raporuna göre; şirketin, San Bernardino Ulusal Ormanı’ndaki Strawhead Kanyonu’ndan gelen suyu Arrowhead markasında kullanılmak üzere “geçerli bir temele dayanmadan” yönlendirdiği belirtiliyor.

Florida’da 800 kişiyi çalıştıran Nestlé, yaptığı yazılı açıklamada, planları hakkında yanlış anlamaları gidermek istediğini söyledi. Şirket sözcüsü Adam Gaber, devletlerin ilgili standartlarına uyduklarını, Nestlé’nin su kullanımının “her zaman izinle belirlenen sınırlar dahilinde kalacağını” sözlerine ekledi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar