İki Satır (11): “Kurumsal” AKP’ye karşı “paralel” AKP mi?

Gazeteciler Bahadır Özgür ve Hakkı Özdal’ın hazırlayıp sunduğu “İki Satır” programının 11. bölümünde, son günlerde AKP içindeki çeşitli tartışmalarla yeniden gündeme ‘Pelikan’ grubu ele alındı. Pelikancılar olarak adlandırılan grubun basit bir parti içi hizip gibi görülemeyeceğini vurgulayan Özdal ve Özgür, bu grubun faaliyetlerinin bir ekonomi-politik doğrultusunda gerçekleştiğini, Türkiye’nin ekonomisinden iç ve dış siyasetine dek pek çok konuda dizayn edilmesini amaçladığını söyledi.

Birkaç gündür süren tartışmada adı sıkça geçen işadamı Fettah Tamince’nin geçirdiği FETÖ soruşturmasına değinen Bahadır Özgür, Tamince’nin avukatlarının aynı zamanda Erdoğan’ın da avukatları olmasına ve işadamı hakkındaki soruşturmanın takipsizlikle sonuçlanmasına dikkat çekti. Özgür, bu grubun, sadece belediye olanaklarını kullanan bir grup değil, daha büyük ölçekte bir ekonomik imtiyazın kullanılmasına hükmeden bir yapılanma olabileceğini vurguladı.

Hakkı Özdal ise Pelikancılar olarak adlandırılan grubun mevcut yönetimin çekirdeğinde yer alan isimlere hücum ettiğine dikkat çekerek, bu grubun, özellikle FETÖ soruşturmaları kapsamında el konulan varlıkların dağıtılması sırasında kullandığı inisiyatifin bugünkü tartışmaların nedeni olabileceğini; bu konuda bütünlüklü bir tablo gören Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün bu yüzden hedef haline getirilmiş olabileceğini söyledi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar