İran Cumhurbaşkanı Ruhani: “ABD görüşme için yaptırımları kaldırmayı teklif etti”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin görüşme karşılığında ülkesine uygulanan tüm yaptırımları kaldırmayı önerdiğini söyledi. Ruhani teklifi kabul etmemesine gerekçe olaraksa mevcut “zehirli atmosferi” gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump ise Ruhani’yi sosyal medyadan, Twitter’dan yaptığı paylaşımla yalanladı: “İran görüşebilmek için benden yaptırımları kaldırmamı istedi. Elbette HAYIR dedim!”

Ruhani 74. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oturumları için gittiği New York’ta Almanya, İngiltere ve Fransa’nın ısrarı ile Amerikalı yetkililerle bir araya geldiğini anlattı. İran Cumhurbaşkanı görüşmeyi anlatırken “Hangi yaptırımların kalkacağı tartışmalıydı ve (ABD’li yetkililer) açıkça ‘Tüm yaptırımları kaldıracağız’ dediler” diye konuştu. Ruhani müzakerelere hazır olduklarını ama bunu yaptırım ve baskı atmosferinde yapmayacaklarını sözlerine ekledi.  

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar