Washington Post: “Başkan Trump Beyaz Saray’daki 1000. gününe, günde ortalama 14 yalan söyleyerek giriyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Başkanı Donald Trump, 16 Ekim Çarşamba günü Beyaz Saray’daki 1000. gününü dolduracak. Washington Post gazetesine göre, Trump’ın bu süre zarfında paylaştığı yalan, yanlış ya da yanıltıcı bilginin günlük ortalaması 14’ü buluyor. Gazetenin iddiası, Trump’ın sarf ettiği, paylaştığı ya da ona atfedilen her açıklamayı günü gününe izleyen veri doğrulama servisinin araştırmasına dayanıyor. Buna göre ABD Başkanı 9 Ekim’de görevde 993. gününü tamamladığında, Beyaz Saray’daki ilk gününden itibaren tam 13 bin 435 tane yanlış ya da yanıltıcı bilgi içeren beyanda bulundu.  

Washington Post, Trump’ın ilk 5 bin yanlış/yanıltıcı iddiasını ilk 601 gün içerisinde ortaya attığını, son 65 gün içinde ise, özellikle de sosyal medya üzerinden paylaştıkları ile günlük ortalamasını 22’ye yükselttiğini kaydediyor. Zira Başkan’ın “yanlış”larının yüzde 20’si Twitter paylaşımlarından kaynaklanıyor.

Yalan-yanlış konuşma konusunda Başkan Trump’ın son iki ay içinde performansının yükselmesi ise, gazeteye göre azil süreciyle ilgili tartışmaların sonucu. Örneğin Trump bu dönemde en çok, 25 Temmuz’da Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yapmış olduğu telefon konuşmasının içeriğiyle ilgili yanlış ya da yanıltıcı bilgi paylaşmış.

Trump’ın doğrulardan en çok uzaklaştığı bir diğer konu ise göç ve göçmenler: Trump, henüz yapımı tamamlanmamış olan Meksika sınırındaki duvarın tam 218 kez inşa edilmiş halde olduğunu söylemiş.

Donald Trump Amerikan ekonomisinin tarihteki en iyi dönemini de kendi başkanlığı döneminde, yani halihazırda yaşamakta olduğu iddiasını da Haziran 2018’den bu yana tam 208 kez yinelemiş. Oysa Washington Post’a göre ülke ekonomisinin mevcut durumu ABD Başkanları Dwight D. Eisenhower, Lyndon B. Johnson, Bill Clinton ya da Ulysses S. Grant’ın dönemlerinde olduğundan kötü. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus