Olağanüstü genel kurul çağrıları reddedilen 12 barodan TBB Başkanı Feyzioğlu’na: “Yaşadığınız eksen kaymasını genel kurulda tartışma cesaretiniz yok”

Türkiye Barolar Birliği’ni (TBB) olağanüstü kongreye çağıran 12 baro, başvurularının reddedilmesi üzerine İstanbul’da toplandı. Toplantı sonrasında yapılan ortak açıklamada, TTB Başkanı Metin Feyzioğlu’na “Genel kuruldan kaçmayın. Ya kanunu derhal uygulayın ya da istifa edin” çağrısı yapıldı.

Türkiye Barolar Birliği’ni (TBB) olağanüstü kongreye çağıran Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Mersin, Şanlıurfa, Tunceli ve Van barolarının başkanları, çağrılarının reddedilmesi üzerine bundan sonraki süreçte nasıl hareket edeceklerini belirlemek üzere bugün İstanbul Barosu’nda bir araya geldi.

Toplantı sonrası 12 baro adına ortak açıklamayı İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu yaptı. TBB’nin olağanüstü kongre çağrısı için aldığı ret kararını “hukuksuz” olarak niteleyen Durakoğlu, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nu eleştirdi. Durakoğlu şunları söyledi:

“Feyzioğlu’nun eksen kayması giderek koltuk hırsına dönüştü”

“Ülkemizdeki avukatların yüzde 72’sinin temsilcisi konumundaki baro yöneticileri olarak, meslektaşlarımızın çok büyük çoğunluğunun, olağanüstü genel kurul çağrımızı reddeden TBB kararının hukuksuz, gerekçesiz ve dayanaksız olduğunu düşündüklerini biliyoruz. Biz de meslektaşlarımızla aynı düşüncedeyiz.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nu iktidar ve güvenlik dili kullanmaya iten eksen kaymasının giderek koltuk hırsına dönüştüğünü ve TBB’nin en yetkili karar organı olan genel kurulda bu değişimi tartışmaya cesaret edemediğini tespit ediyoruz.”

“Ya kanunu uygulayın ya da istifa edin”

İstanbul Barosu Başkanı Durakoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Birlik Başkanı hodri meydan diyerek 2021 genel kurulunu adres olarak göstermişti. Türkiye’nin hukuka saygısız bir tutuma 2021 Mayıs’ına kadar tahammülü yoktur. Bu nedenle kendisinin hodri meydan çağrısını kabul ediyor ve biz de sesleniyoruz: Hodri meydan. Meydan genel kurul toplantısıdır. Genel kuruldan kaçmayın. Ya kanunu derhal uygulayın ya da istifa edin.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar