Bozankaya A.Ş.’de sendikaya üye oldukları için 33 işçi işten çıkarıldı

Ankara’da bulunan Bozankaya A.Ş’de Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na üye oldukları için 33 işçi işten çıkarıldı. Fabrika önünde eylemlerine devam eden işçilere dün polis müdahale etti. 

Ankara, Sincan ve Kazan‘da kurulu, MAN Truck& Bus markası için parça tedarik eden Bozankaya A.Ş. işletmesinde çalışan işçiler, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası‘na üye oldu. İşletme genelinde çoğunluğu sağlayan Birleşik Metal-İş Sendikası, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yetki tespiti için başvuruda bulundu. Sendikanın verdiği bilgiye göre; işveren, TC kimlik numaralarını ve e-devlet şifrelerini aldığı işçilere sendikadan istifa etmeleri için baskı yaparken, sendikadan istifa etmeyenleri işten çıkarmakla tehdit etti.

Fabrika önünde eylemlerine devam eden işçilere dün polis müdahalede bulundu. Kalkanlarla yapılan müdahale sonrası işçiler, fabrika önünden uzaklaştırıldı. Birleşik Metal-İş, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “Bir tarafta işçi, bir tarafta polis Ankara Bozankaya Fabrikası’nda Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olan işçiler işten atılıyor, polis kapı önünde direnen işçilere müdahale ediyor.”

Öte yandan; konuyla ilgili olarak Bozankaya A.Ş. şirketinden de bir açıklama geldi. Sendikalı işçilerin işten çıkarıldığı iddialarının yalanlandığı açıklama özetle şöyle:

“Sendikaya üye oldukları için 33 işçi işten çıkarıldı”, “İşveren, işçilerden TC kimlik numaralarını ve e-devlet şifrelerini alarak sendikadan istifa ettirmek için baskı yaparken, sendikadan istifa etmeyenleri işten çıkarmakla tehdit ediyor”, “Fabrika önünde eylemlerine devam eden işçilere dün polis müdahale etti” yönündeki asılsız ithamlar gerçeği yansıtmamaktadır.

Yaklaşık 500 kişinin çalıştığı Bozankaya Alt Parça Üretim Merkezinde, 03.12.2019 tarihinden bu yana fabrika ve üretim alanına yetkisiz ve izinsiz şekilde girmeye çalışan kişiler dolayısıyla fabrika işleyişinin olağan seyrinde devam etmesi adına önlem amaçlı olarak güvenliğin arttırılması ihtiyacı söz konusu olmuştur. Bu durumun gerek üretimimiz gerekse çalışanlarımız bakımından herhangi bir olumsuz duruma sebebiyet vermemesi adına kolluk kuvvetleri önlem amaçlı olarak tesislerimiz çevresinde güvenlik tedbiri almışlardır.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar