Eski Nissan CEO’su Carlos Ghosn’un Türkiye üzerinden Lübnan’a kaçışıyla ilgili İstanbul’da yedi kişi gözaltına alındı

Yolsuzluk suçlaması nedeniyle Japonya’da ev hapsinde tutulan Nissan-Renault’nun eski CEO’su Carlos Ghosn’un (65), firar ederek Türkiye üzerinden Lübnan’a kaçmasıyla ilgili İstanbul’da yedi kişi gözaltına alındı.

Ghosn’un sahte kimlikle Türkiye üzerinden Lübnan’a kaçtığı iddia ediliyor. Eski CEO’nun, Fransa, Lübnan ve Brezilya pasaportlarına sahip olduğu söyleniyor.

Kaçış planının ayrıntıları açıklanmış değil ancak Japon yetkililerin iddiasına göre Ghosn, Osaka kenti yakınlarındaki Kansai Uluslararası Havalimanı’ndan geçen pazar günü (29 Aralık) İstanbul’a uçan bir jetle kaçtı. Bu iddialar üzerine yapılan soruşturma sonucunda İstanbul’da yedi kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan dört kişinin pilot, bir kişinin bir kargo firmasının ticaret ve operasyon müdürü ve iki kişinin de Atatürk Havalimanı’nda çalışan hizmetlilerden olduğu belirtildi.

Lübnan Emniyet Genel Müdürlüğü 31 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Ghosn’un Lübnan’a yasal yollarla girdiğini ve hakkında herhangi bir soruşturma işlemi yapılmasına gerek olmadığını açıkladı. Lübnan Dışişleri Bakanlığı da Ghosn’un ülkede olduğunu doğruladı ve Japonya ile Lübnan arasında “suçluların iadesi” anlaşması olmadığını bildirdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar