Memura ve emeklisine yüzde 5,5 işçi emeklisine yüzde 6,5 maaş zammı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Aralık 2019 enflasyon verilerini açıklaması ile birlikte memur ve memur emeklilerinin maaşları ile SGK (SSK ve Bağ-Kur) emeklililerinin maşlarına yansıtılacak olan enflasyon farkı da belli oldu. 

2019 yılının temmuz-aralık döneminde tüketici fiyatları enflasyonu yüzde 6,50 olarak gerçekleşti. Bu oran aynı dönemde memurlara yapılan yüzde 5’lik maaş zammını aştığı için aradaki fark memur maaşlarına enflasyon farkı olarak yansıyacak. Böylece 2020 yılında uygulanacak olan yüzde 4’lük zamma yüzde 1,50’lik enflasyon zammı eklenerek, toplam zam oranı yüzde 5,5 olacak.

Enflasyon zamları sonrası en düşük memur maaşı 3 bin 605 lira, en düşük memur emeklisi maaşı ise 2 bin 435 liraya olacak. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak’ta alacak.

İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına ise, 2019’un ikinci altı ayındaki enflasyon oranı kadar zam söz konusuydu. Böylece işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıkları 2020’nin ilk altı ayında yüzde 6,5 oranında artırılacak. Buna göre en düşük işçi emeklisi maaşı 1623 lira olacak.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus