Cumartesi Anneleri 774. haftada Ayşenur Şimşek için adalet istedi: “Galatasaray Meydanı’nın yasaklanması hukuksuzluğun normalleştirilmesi çabasıdır”

Galatasaray Meydanı’nın yasaklanmasının 75. haftasında Cumartesi Anneleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) önünde açıklama yaptı. Cumartesi Anneleri, 774. buluşmalarında, 24 Ocak 1995’te gözaltına alınan ve faili meçhule kurban giden Ayşenur Şimşek’in akıbetini sordu. 

Gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun kayıp yakınları adına basın açıklamasını okudu. Açıklamada, Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmalarına 75 haftadır izin verilmemesiyle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenildi:

“Hiçbir hukuki dayanağı olmayan gerekçeleriniz, hukuksuzluğun ve keyfiliğin normalleştirilmesi çabasıdır. Demokratik bir tepki ve ifade açıklaması niteliğinde olan basın açıklamaları izne ya da bildirime tabi bir faaliyet değildir. Anayasada ve 2991 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’nda (3. madde) önceden izin almadan herkesin barışçıl toplantı ve gösteri düzenleme hakkına sahip olduğu net bir şekilde ifade edilmiştir.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar