Belediyelerin yetkilerini kısıtlayan yasa Meclis’ten geçti – İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe: “Yasa hiçbir şeyi düzeltmeyecek”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

TBMM’de bugün (13 Şubat) kabul edilen yasayla İmar Kanunu, Gecekondu Kanunu, Kıyı Kanunu gibi kanunlarda değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliklerle yerel yönetimlerin yetkileri kısıtlanırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ve TOKİ’nin yetkileri artırıldı.

Medyascope’a konuşan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, Kentle ilgili olan yasaların, kenti kapsayan tüm kurumlarca detaylı olarak konuşulması, tartışılması gerekir” dedi. Gökçe ayrıca, yasanın muhatabının sadece Meclis değil tüm Türkiye olduğunu da belirtti.

“Yerel yönetimler kentlerdeki demokrasinin temsilcisidir”

Yasanın, yerel yönetimlerin yetkilerini kısıtlamasıyla ilgili olarak Cemal Gökçe, kent çevresiyle ilgili sıkıntı yaşayan insanların ilk başvuracakları yerlerin yerel yönetimler olduğunu ve bu nedenle yerel yönetimlerin yetkilerinin azaltılması değil, güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Gökçe, “Belediyelerin yetkisiz bırakılmalarını doğru bulmuyoruz” dedi.

“Yasa imara açılmayan yerleri hedef haline getirecek”

Çıkarılan yasa üzerine yıllarca sözler verildiğini, çıkarılan her imar affı sonrası da aynı sürecin işletildiğini belirten Gökçe, “Uzungöl, Ankara ve İstanbul’un bu hale gelmesinin nedeni yerel yönetimler değil merkezi yönetimlerdir. Yasa, imar izni olmayan yerleri merkezi yönetimin yetkisiyle TOKİ ve bakanlığın hedefi haline getirecek” diye konuştu. 

Söyleşinin tamamı için:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus