Sağlık çalışanlarından basın açıklaması: Şiddet varsa hizmet yok!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı 15 Mart’ta Ankara’da yapılacak miting öncesi, sağlık meslek örgütleri ve sendikalar İstanbul’d basın açıklaması düzenledi.

Sağlık meslek örgütleri ve sağlık işçilerinin sendikaları, İstanbul Çapa Tıp Fakültesi önünde bir araya gelerek, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti protesto etti. “Şiddet varsa hizmet yok, 15 Mart’ta Beyaz Miting’e” pankartının açıldığı açıklamaya, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Eczacılar Odası, İstanbul Diş Hekimleri Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası, Birlik ve Dayanışma Sendikası, Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği üyeleri ve sağlık çalışanları katıldı.

“Her ayın 17’sinde nöbetteyiz”

Sağlık meslek örgütleri ve sendikalar adına ortak açıklamayı İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Rukiye Eken Önenoğlu okudu. Sağlık çalışanlarına gösterilen şiddetin cezasız kaldığını söyleyen Önenoğlu, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet suçlarının mutlaka cezalandırılacağı düşüncesinin oluşturulması, önleyicilik açısından önemli bir adım olacaktır. Bunun için yeni bir düzenleme yapılmasına acil ihtiyaç vardır. Konuyla ilgili olarak Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) hazırladığı, sağlıkta şiddet uygulayan saldırganların cezalarının artırlmasını öngören düzenleme hızla yasalaştırılmalıdır” dedi.

Sağlıkta şiddet son buluncaya kadar mücadele edeceklerini söyleyen Önenoğlu, “Sağlıkta şiddete karşı her ayın 17’sinde bütün illerde basın açıklamaları, nöbet eylemlerindeyiz. 15 Mart 2020 Pazar günü Ankara’da Sağlıkta Şiddete Karşı Beyaz Miting’deyiz. Herkes bilsin, şiddet varsa hizmet yok” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus