Tüm yönleriyle beklenen İstanbul depremi (2) – Avcılar: “Çaresizce depremi bekliyoruz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Haber: Hazar Dost – Sema Kızılarslan – Oğuzhan Biderci

Beklenen İstanbul depremini tüm yönleriyle ele aldığımız dizimizin ikinci bölümünde, birinci derece risk alanı olan ilçelerden Avcılar’ı ele aldık. Avcılar, 17 Ağustos 1999 Depremi’ni ve geçen eylül meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremi ciddi şekilde hissetti. İlçede zemin hareketliliği yüksek, toplanma alanları yetersiz, ilçe halkı tedirgin. İlçenin en büyük sorunu ise 20 yılı aşkın süredir çözülemeyen kentsel dönüşüm meselesi.

17 Ağustos 1999’daki depremde Avcılar’da 274 kişi hayatını kaybetti. İlçede hasar-tespit çalışması yapan Türkiye Deprem Vakfı’nın raporuna göre depremde 1736 bina ağır hasar gördü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2007 yılında hazırladığı “yer ivmesi” haritasına göre de Avcılar, Bakırköy ile birlikte, zemin hareketliliğinin en yüksek olduğu ilçe. Avcılar’daki riskli binaların yıkılması ve yenilenmesiyle ilgili neredeyse 20 yıl boyunca hiçbir adım atılmadı. 26 Eylül 2019’da Silivri açıklarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından, Avcılar Belediye Meclisi, ekim ayında, kentsel dönüşümün önünü açacak olan, yaklaşık 300 bin kişiyi ilgilendiren ve yedi mahallede 10 bin binayı kapsayan imar planı değişikliğini kabul etti.

Turan Hançerli: “Ne Avcılar ne de İstanbul depreme hazır”

Medyascope’a konuşan Avcılar Belediyesi’nin yeni başkanı Avukat Turan Hançerli, “Binalarda kullanılan malzemeler nitelikli değil, deniz kumu kullanılan binalar var. Öncelikle bina denetimleri sıkı tutulmalı, yapıların malzemeleri ayrıca denetlenmeli. Deprem, Avcılar’ın gerçeği. İlçemizde 50 adet toplanma alanı mevcut. Sayı açısından fena değiliz fakat nitelik açısından tüm İstanbul gibi yetersiziz” dedi. 

“Biz çabalasak da önümüze engel koyuyorlar”

Avcılar Belediye Meclisi, ekim ve aralık aylarında, ilçede yaşayan vatandaşların kentsel dönüşüm için olanaklarını kolaylaştırmak amacıyla iki adet tasarıyı onayladı. Bu tasarılardan biri İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu’nda bekliyor. Aralık ayındaki ise hâlâ görüşülmedi. Başkan Hançerli, İmar Komisyonu’nunda bekletilen dair “Bu tasarı depreme dayanıklı binaların hızla yapılmasının önünü açacak” diye konuştu. Kentsel dönüşüm şirketlerinin mülk sahiplerinin taleplerini karşılamadığını, mülk sahibini zarara sokacak teklifler sunduğunu belirten Hançerli, “Bu sorun, devlet çözüm bulmadıkça çözülemeyecek, biz vatandaşlarımız için çalışıyoruz” dedi. Tasarı İmar Komisyonu’ndan geçmediği sürece Avcılar Belediyesi’nin de yapabileceği pek bir şey yok. 

Avcılar ilçesi hâlâ risk altında. Bina sorununa çözüm bulunulabilmiş değil. Yaklaşık 450 bin nüfuslu ilçede 422 bin metrekarelik, yani yaklaşık 70 futbol sahası büyüklüğünde toplanma alanı bulunuyor. Nüfusa oranlandığında ilçede kişi başına 1 metrekarelik alan düşüyor.

“Avcılar’daki binaların yüzde 80’i 1999’dan önce yapılmış”

Avcılar Kent Konseyi Başkanı Turgay Halisçelik, hem 17 Ağustos Depremi’ni hem de geçen yıl 26 Eylül’de meydana gelen 5,8’lik depremi yaşayan biri. Halisçelik, “Eylül ayındaki deprem bizlere tekrar 17 Ağustos’u hatırlattı. Ne kadar hazır olduğumuza dair sorular sormamıza neden oldu” derken Kent Konseyi’nin bilinçlendirmeye ve afet anına yönelik gönüllülük çalışmalarından bahsetti. Avcılar Kent Konseyi’nin ilçede başlattığı afet anında kurtarma çalışmalarına yardımcı olacak gönüllüler çağrısına vatandaşların talebi yoğun. Halisçelik, “Her mahalleden en az 10-15 kişi gönüllü oldu” diyor. Turgay Halisçelik, Avcılar’daki binaların eski olmasına da dikkat çekiyor. Yetkililerle görüşmelerinde yapıların yüzde 80’inin 1999’dan önce yapıldığını öğrendiklerini belirten Halisçelik, ilçedeki deprem hazırlıklarının yetersiz olduğunu vurguluyor.  

“20 yıldır Avcılar’da yaşıyorum, toplanma alanıma plaza dikildi”

Avcılar Halkevi Şube Başkanı İbrahim Gül, toplanma alanlarının yetersiz ve niteliksiz olduğunu belirtiyor. Gül, ilçenin en büyük iki toplanma alanından birinin imara açılarak plaza yapıldığını söylüyor. İlçedeki STK ve dernekler, sözkonusu plaza önünde eylem yapmış ancak yetkililerden herhangi bir açıklama gelmemiş: “Avcılar’da tüm insanlar evinin zaten yıkılacağını düşünüyor. Herkesin tek kaygısı evimi yeniden nasıl yaptırırım. Merkezi yönetimden yerel yönetime kadar kimse üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmediği için Avcılar halkı çaresiz depremi bekliyor.” 

Doğduğu günden bu yana Avcılar’da yaşayan öğrenci Hasan Teoman Bingöl, deprem korkusu yaşayanlardan. Mahallesindeki toplanma alanına plaza dikildiğini, geri kalan arsanın da çevresinin kapatıldığını söyleyen Bingöl, “Şu günlerde Avcılar’ın en büyük gündemi deprem” diyor. 

“Üniversite için geldim, çürük binada yaşıyorum”

Avcılar’da biri özel olmak üzere iki adet üniversite bulunuyor. Kent Konseyi Başkanı Turgay Halisçelik’e göre, ilçede 75 bin üniversiteli var. Bu üniversitelilerden biri de Sidar Ercan. Ercan, 5,8’lik depremi ciddi şekilde hissetmiş: “Depremin ardından hızlıca çözüm yolu bulmaya çalıştım fakat bulamadım. Ev kiraları öğrencilerin ödeyebileceği tutarların çok üstünde.” Sidar Ercan’ın mahallesine yakın iki adet toplanma alanı bulunuyor. Ercan’a göre bu toplanma alanlarının kapasitesi mahallede yaşayan insan nüfusuna göre epey düşük. Ercan, “Toplanma alanının çevresi bina dolu. Deprem sonrası ne olacağı belirsiz” diye konuşuyor.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus