BM’ye göre dünyadaki kadın ve erkeklerin neredeyse yüzde 90’ı kadınlara karşı önyargılı, Türkiye’de oran yüzde 96,5

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayımlanan araştırmaya göre, dünya nüfusunun her iki cinsten yaklaşık yüzde 90’ı kadınlara karşı önyargılı. Türkiye’nin cinsiyete dayalı sosyal norm endeksi ise yüzde 96,52 olarak açıklandı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) dünya nüfusunun yüzde 80’ini temsil eden 75 ülkeyi inceledi. Kadınlar da dahil olmak üzere 10 kişiden dokuzu kadınlara karşı önyargıya sahip. UNDP’nin bu araştırması, BM tarafından yapılan ilk “cinsiyete dayalı sosyal norm” endeksi oldu.

Araştırmaya katılan katılımcılara belirleyici sorular soruldu. Katılımcıların verdikleri cevaplara göre erkeklerin kadınlardan daha iyi politikacılar ve liderler olduğu, üniversiteye gitmenin erkekler için kadınlardan daha önemli olduğu ve erkeklerin rekabetçi iş piyasalarında tercih edilmesi gerektiği sonuçlarına ulaşıldı.

En cinsiyetçi ülkeler: Pakistan, Katar ve Nijerya

Kadınlarla ilgili en az bir önyargıya sahip olan kişi sayısında Pakistan en üst sırada yer alıyor. Pakistan’da insanların yüzde 99,81’inin kadınlara karşı önyargıları var. Pakistan’ı yüzde 99,73 ile Katar ve Nijerya izliyor.

Araştırma, Türkiye’de en az bir önyargıya sahip olma oranının ise kadınlarda yüzde 95,61, erkeklerde yüzde 97,41 olduğunu ortaya koydu. Türkiye’nin cinsiyete dayalı sosyal norm endeksi ise yüzde 96,52.

En az cinsiyetçi ülkeler: Andorra, İsveç ve Hollanda

Cinsiyetçi önyargılara sahip nüfusun en düşük olduğu ülkeler yüzde 27,01 ile Andorra, yüzde 30,01 ile İsveç ve yüzde 39,75 ile Hollanda oldu.

Fransa, İngiltere ve ABD‘de her biri en az bir cinsiyetçi inanca sahip olan kişilerin oranı neredeyse aynı; oranlar sırasıyla yüzde 56, yüzde 54,6 ve yüzde 57,31.

Kullanılan veriler 2005-2009 ve 2010-2014 yılları arasını kapsıyor. Değerlendirmeye alınan 75 ülkenin yalnızca altısında kadınlara karşı önyargı beslemeyenler çoğunluktaydı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus