Pittsburgh Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ergin Koçyıldırım: “New York’ta 0.79, Avrupa’nın tamamında 1’in altında olan R0 katsayısı Türkiye’de 1.56”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçen çarşamba günü yaptığı açıklamada, R0 değerinin (virüs bulaştırma katsayısı) Türkiye’de 1.56 olduğunu söylemişti. Yani bir koronavirüs hastası ortalama 1.56 kişiye virüsü bulaştırıyor ve dünya genelinde uzmanlar, virüsün kontrol altına alınmasının, bu katsayının 1’in altına inmesiyle mümkün olabileceğini söylüyor.

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Ergin Koçyıldırım, R0 katsayısının AIDS için 3.6, kızamık için 18, koronavirüs için ise Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 2.5 olduğunu aktardı. Türkiye’de R0 değerinin 1.56 olarak açıklanmasının salgının henüz kontrol altına alınmadığını gösterdiğini belirten Koçyıldırım, “New York’ta bile örneğin bu sayı 0,79. Türkiye için açıklanan sayı, salgının tüm hızıyla devam ettiğini gösteriyor. Türkiye’den gelen haberlere son günlerde çok seviniyoruz ama bu değerin 1’in altında olması lazım. Bakanın açıklamasında bir yanlışlık, hata olduğu kanaatindeyim. Vuhan bölgesinde bile R0 değeri en yüksek 6,9’du” dedi.

“R0 değeri günlük olarak hesaplanıyor, Almanya’daki bölgelerde 0.5’e, Fransa’da bazı bölgelere 0.3’e düştü. ABD’de 50 eyalette 1’in üzerinde R0 değeri yok” diyen Koçyıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelecekte olası dalgaları önleyebilmek için toplum bağışıklığı önemli. Yayınlardan birinde yüzde 43 olarak da veriliyor ama minimum sayı bu. Türkiye’de 150 bin kişilik bir çalışma yapılacak. Beni hayrete düşüren şeylerden biri taramanın PCR antijen testiyle yapılacak olması. Nüfusun bağışıklığını PCR testiyle gösteremezsiniz, antikor testi yapılması gerekir. Hasta olmayan, 20-65 yaş arası, çalışmaya devam eden kişilere yapılmalı ki bağışıklık oranı belli olsun.”

Koçyıldırım ayrıca, dünya genelinde bağışıklık oranlarının yüzde 3-5 arasında olduğunu da sözlerine ekledi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus