Koronavirüs sonrası Avrupa ekonomisi: Merkel ve Macron’dan 500 milyar euroluk fon önerisi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Avrupa Birliği (AB), koronavirüs salgını yüzünden ekonomik olarak üyelerinin uğradığı zararı karşılama planları yapmaya devam ediyor. Bu çerçevede Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Almanya Başbakanı Angela Merkel video konferans yolu ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası iki lider, AB ekonomisini yeniden canlandırmak amacıyla 500 milyar euroluk bir ekonomik kalkınma planını oylamaya sunacaklarını duyurdu.

Koronavirüsle beraber ekonomisi durma noktasına gelen Avrupa ülkelerinde, AB’nin krizi ekonomik olarak yönetemediği ve yeterli yardımları yapamadığı eleştirisi bu günlerde yüksek sesle ifade edilirken atılan bu adım sonrası verilen “koordineli bir ekonomik toparlanma için birleşik cephe” mesajı krizi aşmada önemli bir adım olarak görüldü.

Yeni yardım paketinin detayları da açıklandı. Paket, üye devletlere ihtiyaçları oranında dağıtılacak ve AB’nin 2021-2027 bütçesi içinde yeni bir fon olarak yer alacak. İki lider, bu süreçle beraber AB içindeki büyümeyi yeniden güçlendirmek ve rekabeti artırmak istediklerini de vurguladı. Merkel konuşmasında “yeniden birlik” vurgusu yaptı ve ekonomik fon için “Avrupa’nın bu krizden daha güçlü, daha uyumlu ve dayanışma içinde çıkmasını amaçlıyoruz” dedi.

Paris ve Berlin’den eşzamanlı ortak basın toplantısında gazetecilerin yardım şartlarına ilişkin sorularını da liderler yanıtladı. Yardımdan faydalananların geri ödeme yapıp yapmayacağına ilişkin soru üzerine liderler, yardımların faydalananlar tarafından değil, üye devletler tarafından geri ödeneceğine dikkat çekti. Macron konu hakkında, “Krizden en çok zarar gören sektörlere bu para gitmeli. Bu attığımız adım çok radikal bir değişim. AB içinde son derece yeni bir uygulama olacak” diye konuştu.

Merkel ve Macron’un önerdiği planın bir diğer ayrıntısı da salgın sonrası ekonomik krizin vurduğu ülkelerdeki bölgeler ile sektörlerin ihtiyaçlarının AB Komisyonu tarafından belirlenmesini içeriyor. Sağlıktan sanayiye, turizmden gıda sektörüne ne kadarlık bir yardıma ihtiyaç olduğu ve ne kadarının AB tarafından karşılanacağı komisyonun incelemeleri sonrası belirlenmiş olacak.

Koronavirüs sonrası AB bünyesinden toplanan yardım paketleri son açıklanan 500 milyar euroluk planla beraber 1 trilyon euroya ulaştı. Daha önce Euro Bölgesi toplantısında 500 milyar euroluk kredi desteği onaylanmıştı. “Avrupai bir tutum” gerekliliğini yineleyen Merkel, yardımlarla ilgili açıklamasında ulusal ekonomik desteklere de dikkat çekti ve toplanması planlanan genel yardım konusunda “Ulusal bütçelerle 3 trilyona ulaşan bir yardım miktarı var” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus