Yıllarca cinsel istismara uğrayan ve intihar eden Ahmet Emre Yıldır’ın davası: Sanığın tutukluluğu devam ediyor, duruşma ertelendi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dokuz yaşından 17 yaşına kadar annesinin kuzeni Vedat Tarhan tarafından cinsel istismara uğrayan ve 29 Nisan 2019 tarihinde intihar eden Ahmet Emre Yıldır’ın davasının dördüncü duruşması bugün Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

“Nitelikli cinsel istismar” suçundan cezaevinde bulunan Vedat Tarhan’ın yargılandığı duruşmada, koronavirüs salgını sebebiyle avukatının talebi üzerine sanığın tutukluluk incelemesi yapıldı. Sanığın tutukluğu devam ederken, davanın beşinci duruşması 15 Eylül 2020 tarihine ertelendi. 

Ahmet Emre Yıldır

Mahkeme: Sanığın serbest kalması halinde kaçma şüphesi var

Sanık Vedat Tarhan duruşmaya Çanakkale E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Dava sonucunda Tarhan hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunması, tutukluluk halinde geçen makul süreyi aşan bir durumun bulunmaması, sanığın serbest kalması halinde kaçma şüphesinin bulunması ve adli kontrol tedbiri uygulamasının yetersiz kalmasından dolayı sanık ve müdafinin tahliye taleplerinin reddine ve davanın 15 Eylül 2020 tarihine ertelenmesine karar verildi. 

Ailenin avukatı Merve Uçanok dün duruşma öncesi Twitter hesabından açıklama yapmış ve “Ahmet Emre Yıldır’ın mezarında huzurlu uyuması için sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesinin çok önemli olduğunu” söylemişti. 

Ne olmuştu?

Dokuz yaşından 17 yaşına kadar annesinin kuzeni Vedat Tarhan tarafından cinsel istismara maruz kalan Ahmet Emre Yıldır, Tarhan ile buluştuğu bir gün yaşadıklarını onunla konuşarak ses kaydına aldı. Yıldır, Mart 2019’da, davanın en önemli delili olan ses kaydının da içinde bulunduğu dilekçeyle Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık makamının 52 gün boyunca işlem yapmaması sonrası Yıldır, 29 Nisan 2019 tarihinde intihar etti. Yıldır’ın intiharından bir gün sonra sanık Tarhan “nitelikli cinsel istismar” suçundan tutuklandı. Dört ay cezaevinde kalan Tarhan, ilk duruşmada tahliye edildi. Yıldır ailesi ve avukatları Merve Uçanok tahliye kararına itiraz etti. Çanakkale’ye giderken yakalanan sanık Tarhan, 19 Ağustos 2019 tarihinde Çanakkale E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi.  

“Anne bana adalet de yardımcı olmuyor”

Medyascope’tan İbrahim Yayan, 2019 yılının Ağustos ayında Çorlu’da Ahmet Emre Yıldır’ın hikayesini aktarmıştı:

İntiharla sonuçlanan cinsel istismar davası: İkinci duruşması 5 Aralık 2019’da görülecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus