Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: İstanbul piki tamamladı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Son üç günde en çok vaka görülen illerin İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa olduğunu açıklayan Koca, “Mevcut durum genelden ziyade bazı illerdeki artışlardan kaynaklanıyor” dedi.

İstanbul piki tamamladı

Slayt gösterimleri ile il bazında koronavirüs salgınındaki son durumu anlatan Bakan Koca, İstanbul’un piki tamamladığını ve vaka sayısının giderek aşağı düştüğünü, Ankara dahil Anadolu’daki illerin ise henüz bu piki tamamlamadığını söyledi.

Koca, “İzmir, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir gibi illerde beşinci haftada pik yapıldı. Ama diğer illerimizde birinci dalga hâlâ devam ediyor” diye konuştu.  

Bakan Koca, Diyarbakır, Konya, Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa başta olmak üzere bazı illerde hastalığın pik seviyesine şu an ulaştığını ve bu şehirlerin en yüksek vaka sayılarını yeni görmekte olduğunu kaydetti.

Bayramda kısıtlama olacak mı?

Özellikle Kurban Bayramı boyunca sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı sorusuna Bakan Koca şöyle cevap verdi: “Bugün kısmen gündeme geldi, ama bir öneri noktasında gelmedi. Salgının seyrine göre bu konudaki öneriler netleşmiş olur. Ülke genelinde bir sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi. Ama bazı illerde vaka sayılarına göre daha sert tedbirler alınabilir. Bayramda il bazında birtakım kısıtlamalar olabilir.”

Yarın DSÖ Avrupa Direktörü ile toplantı yapılacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü’nün yarın Türkiye’de olacağını belirten Koca, özellikle aşı çalışmaları hakkında bir toplantı yapılacağını söyledi.

Okullar 31 Ağustos’ta açılacak mı?

Koca, okulların açılış tarihinin 31 Ağustos olarak açıklanmasıyla ilgili olarak, “Uygulanamayacak hiçbir şeyi önermek istemeyiz. Bir takvim belirtilmesi gerektiği için 31 Ağustos açıklandı. Salgının seyrinde farklılık olmazsa 31 Ağustos’ta okullar açılmış olur. Ancak salgının seyrinde bir değişim olursa bu durumda çevrimiçi eğitim Bilim Kurulu tarafından önerilebilir” dedi. 

Çocukların ders sırasında maske takıp takmayacağının sorulması üzerine Koca şöyle dedi: “Eğitimin yapıldığı dönemde maskeyi zaten önermiyoruz. Ama maskeyle okula gitmeyi öneriyoruz. Sırasına oturana kadar maskeli olmasını önemsiyoruz. Ama devamında maskeyi takma zorunluluğu zaten olsun istemiyoruz.”

Çok sayıda vakanın kaynağı düğünler

Bakan Koca, filyasyon çalışmalarında çok sayıda vakanın kaynağının düğünler, cenazeler ve asker uğurlamaları olduğunun tespit edildiğini belirterek bu konudaki tedbirlere katı şekilde uyulması gerektiğini söyledi.

Yoğun bakımda kalış süresi azalıyor

Sağlık Bakanı Koca, hastaların yoğun bakımda kalış sürelerinin giderek azaldığını söyledi ve şöyle devam etti: “Yoğun bakım doluluk oranı ile ilgili olarak daha önce de, özellikle salgının ilk döneminde de hatırlarsanız, yüzde 62’yi geçmediğini söylemiştim. Şimdi de aynı oranda, ama acil olmayan hastaları da 1 Haziran’dan beri yoğun bakıma kabul ediyoruz. O dönem daha çok koronavirüs hastasını yatırdığımız bir dönemdi. Şu an acil olmayan hastalarla birlikte toplam yüzde 59-61 doluluktan bahsediyoruz.”

Aşı çalışmaları

Bakan Koca devam eden aşı çalışmaları hakkında şöyle konuştu: “Aşı ile ilgili hayvan çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar sürecin başarılı seyrettiğini söyleyebilirim. Aşı ile ilgili eylül-ekim ayında klinik çalışmalara geçebileceğimizi düşünüyorum. Esas klinik aşamadaki sonuçlar belirleyici olacak. Bu klinik çalışmalar 3-4 ay kadar sürebilir. O dönemde daha detaylı açıklamalar yapacağız.”

Aşı dünyaya nasıl dağıtılacak?

Aşının dünya genelinde nasıl yayılacağının yarınki toplantıda da gündeme geleceğini belirten Koca, “Hem Çin hem de Rusya ile işbirliği içindeyiz. Özellikle Rusya ile klinik çalışmaları karşılıklı yapmayı düşünüyoruz ve Çin ile de ilişki içindeyiz” dedi.

En çok vaka görülen iller

Bakan Koca son üç günde en çok ve en az vaka tespit edilen illeri de açıkladı. Buna göre son üç günde en çok vakanın görüldüğü yedi il: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa. Son üç günde en az vaka görülen yedi il ise; Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik.

Mücadelenin uzunluğu rehavete yol açtı”

Bakan Koca salgınla mücadele hakkında ise şunları söyledi: “Mücadelenin uzunluğu tüm dünyada olduğu gibi kısmen bizde de rehavete yol açtı. Son 10 günde içinde gerileme gösterdiğimiz yerden toparlanabileceğimizi de kanıtladık. Yeni vaka sayılarımız bin seviyesinde. Mevcut durum genelden ziyade bazı illerdeki artışlardan kaynaklanıyor.”

Tedbirlere uyulmadığı gerekçesiyle 81 ilde 18 bin kişiye para cezası kesildiği bilgisini veren Koca, kamuda vardiya sistemine geçilmesi gibi bir durumun sözkonusu olmadığını belirtti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus