İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul taraftarlarına: “Sizin çocuklarınızla karşı karşıya geleceğim ve ‘Ekrem Amca Allah senden razı olsun’ diyecekler”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) temmuz ayı meclis toplantısı Yenikapı’daki Avrasya Gösteri Merkezi’nde yapıldı. Toplantıda 2019 yılı faaliyet raporu görüşülürken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ ve Haliç konusundaki eleştirilere yanıt verdi, Kanal İstanbul’un İstanbul’a ihanet olduğunu söyledi.

İmamoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan meclis toplantısında İBB adına 2019 yılı faaliyet raporu açıklandı. İBB’deki birinci yıllarına koronavirüsün damga vurduğunu belirten İmamoğlu, “2019’un yarısında başka bir yönetim anlayışı vardı, şimdi başka bir yönetim anlayışı var” dedi. 

“O gazetelere yazılanların yüzde 90’ı yalandır, iftiradır”

Haliç ve İSKİ ile ilgili bazı gazetelerde çıkan haberlere değinen İmamoğlu, “Haliç ile ilgili yazan o gazetelere inanan hiçbir aklın var olduğunu düşünmüyorum. O gazetelere yazılanların yüzde 90’ı, 95’i yalandır, iftiradır. Haliç ile ilgili ne yaptık ki kirlettik. Haliç sürecini yöneten genel müdürümüz, üç genel müdür yardımcısı bir önceki dönemden kalma bürokratlar. Ben onlarla çalışıyorum. Onları utandırıyorsunuz, üzülüyor o insanlar. Sizdeki gibi bürokratlara talimat vermeyiz. Bizde bürokrat akılla, bilimle hareket eder” diye konuştu.

“Sistem belli, sorumlusu belli” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti: “Diyorlar ki ‘İSKİ’yi İmamoğlu mahvetti.’ Gidin sorun, ‘2005 ile 2015 arasında İSKİ öldürüldü’ diyor herkes. Birlikte bakalım. Beykoz Belediye Başkanını çağırıyoruz ama gelmiyor. Keşke birlikte çalışabilsek. Bizim işimiz iş yapmak, hepsini çözeceğiz. Kemerburgaz’ı altı ayda açtık. Sakın Ekrem İmamoğlu açtı diye gitmemezlik yapmayın, dünya güzeli bir yer. Atatürk Kent Ormanı ismi oraya çok yakışacak. Rumelikavağı gibi semt parkı yakın zamanda tamamlanacak. 3,5 milyon fidan dağıttık”.

“Ne tesadüf ki 7-8 sene önce Kanal’ın etrafından arazi alanlar var”

İstanbul için üç büyük tehdit olduğunu belirten İmamoğlu, Kanal İstanbul’a özel vurgu yaptı: “Üç tehdit: Deprem, mülteci sorunu ve Kanal İstanbul. Kanal İstanbul, İstanbul’daki su kaynaklarının ölmesi demek. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde üç tane boğaz köprüsü yaptık İstanbul’da. Siz sekiz tane daha köprünün olduğu bir kanaldan bahsediyorsunuz. En küçüğü 900 metre. Bu köprüleri nasıl yapacağız, kaç paraya geçeceğiz. Üçüncü köprüyü kendinizin parası yetmediği için yolcu garantisiyle yaptınız. Kanal İstanbul, çok büyük bir tehdittir. Daha kaç liraya yapacaklarını bilmedikleri projeyi ihaleye çıkacağız. Bize gönderdikleri projenin İSKİ’ye maliyeti 30 milyar lira. Kurban olayım, bu İstanbul bize en kıymetli emanettir. Bu şehre bu ihanetin, geçmişte yapılanların milyon katı olduğunu bilmenizi istiyorum. Biz halkın denetimine, yönetimine saygılıyız. Bu şehrin kararına müdahale etmeyi, bir-iki gecede karar alıp planlar asmayı ihanet olarak görüyorum. Yedi-sekiz senede sürpriz bir biçimde kanalın nereden geçeceğini bilen, planda nerenin turizm alanı, konut alanı olacağını bilen, arazi alan insanlar var. Ne tesadüf ki bunların büyük bir kısmı yurtdışında. Hesapsız ve kitapsız bu şehrin var olan mülkünü satmak da İstanbul’a ihanet etmektir. Sizin çocuklarınızla karşı karşıya geleceğim ve ‘Ekrem Amca Allah senden razı olsun’ diyecekler“.

AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ise “Biz AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi grupları olarak İstanbul’da gerçekten bir adım mesafe kat etmeyen, İstanbul’u geriye doğru taşıyan bu yönetime ikaz olsun diye faaliyet raporuna ‘hayır’ diyeceğiz. Çünkü birisinin ikaz etmesi gerekiyor. Öyle çıkıp da İstanbul Büyükşehir Belediyesi kendisini Türkiye’nin siyasetini dizayn eden, siyasi algoritmasını belirleyen, siyasi felsefesini belirleyen kurum değil, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul’a hizmet etmek için seçilmiştir, polemik üretmek için değil” diye konuştu.

İmamoğlu, Ayasofya tartışmasına da değinirken 1936 tarihli Ayasofya tapusunu örnek gösterdi ve “Muhafazakâr olduğunu iddia eden eyyamcı kanallar ‘İlk defa namaz kılınıyor’ diyor. 30 yıldır orada namaz kılınıyor. Olmuşu olmamış gibi göstermek suni gündem yaratmaktır” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus