Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünde Kürtçe tezin yasaklandığı haberleri üzerine açıklama yaptı: “Bölümün öğrenim dili açıldığı günden beri Türkçe”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünde Kürtçe tez yazımının yasaklandığı yönündeki haberler üzerine internet sitesinden bir açıklama yayımladı.

“Bölümün öğrenim dili açıldığı günden bu yana Türkçe, yeni bir düzenleme olmadı”

Rektörlük tarafından yapılan açıklamada, “Kürt Dili ve Edebiyatı bölümümüz faaliyete geçtiği günden bu yana bu programlarda herhangi bir statü değişikliği, öğretim dili değişikliği yapılmamıştır. Ayrıca bugünlerde bu programlara ilişkin herhangi bir açıklama veya güncelleme de yapılmamıştır” denildi. 

Açıklamada ayrıca, yapılan haberlerin kötü niyetli ve kasıtlı olduğuna değinen Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, “Bu tür paylaşımların yanlış, yanıltıcı ve yönlendirme maksatlı olduğu değerlendirilmektedir. Üniversitemiz, kurumsal itibarını yıpratmaya yönelik yanlış ve yanıltıcı beyanlara karşı hukuki haklarını saklı tutmaktadır” dedi.

KHK’lı akademisyen ve şair Selim Temo, Dicle Üniversitesi’nin yüksek lisans ve doktora tezlerini Türkçe yazma zorunluluğu getirdiğini, Kürtçe olan derslerin Yükseköğretim Kurulu kararı gerekçe gösterilerek resmiyette Türkçe gözüktüğünü iddia etmişti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus