Çin, sürücüsüz araç dönemini “robotaksiler” ile başlatıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Çin’de otonom (sürücüsüz) araç dönemi “robotaksi” adı verilen taşıtlarla başlıyor. Baidu, Alibaba, AutoX ve Didi Chuxing (DiDi) gibi Çin merkezli çok sayıda şirket, geliştirdikleri robotaksileri ülkenin dört bir yanında test ediyor.

Çin’de uzun süredir planlanan otonom araç çalışmaları çeşitli şirketlerin girişimleriyle başlarken, bu şirketlerden biri olan DiDi, haziran ayının sonunda Şanghay kentinde belirlenen bir güzergâh üzerinde sürücüsüz araç hizmeti denemelerini başlatmıştı.

DiDi şirketinin CEO’su Zhang Bo, şirketin 2030 yılına kadar bir milyondan fazla otonom araç üretmek istediğini söyledi. Bo, güvenlik konusunda ise şirket sürücülerinin gerektiği takdirde direksiyona geçebileceğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ise AutoX adlı bir şirket, ürettikleri otonom araçların 2020 yılının sonlarında yollarda olacağını açıkladı.

İnsan desteği olmadan çevresini algılayan ve navigasyon özelliği olan ilk otonom araç 1984 ‘te, Carnegie Mellon Üniversitesi’nin yaptığı Navlab ve ALV projeleriyle hayata geçirildi. Bu projeyi 1987 yılında Mercedes-Benz firmasının ve Bundeswehr Üniversitesi’nin birlikte gerçekleştirdiği Eureka Prometheus projesi takip etti. Uzmanlara göre, 2020 yılı, ABD ve Çin merkezli şirketler tarafından uzun bir süredir üzerinde çalışılan otonom araçlar için bir dönüm noktası olabilir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus