Koronavirüs salgınında dünyadan son gelişmeler

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Koronavirüs salgını, tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Avustralya’da dün (11 Ağustos Salı) 21 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. Pandeminin başlangıcından beri toplam 352 ölümlü vaka bildiren ülkede, bugüne kadar en fazla can kaybı dün yaşandı.

Salgınla mücadele konusunda bütün dünyanın takdirini toplayan Yeni Zelanda’da Başbakan Jacinda Ardern, 102 günün ardından dün ilk defa ülkede yeni vakalar tespit edildiğini açıkladı. Ülkenin en büyük kenti Auckland’da aynı evde yaşayan dört kişilik bir ailenin koronavirüs testlerinin pozitif çıkmasından sonra kentte on binlerce test yapılması ve sokağa çıkma kısıtlamalarının tekrardan uygulanması kararlaştırıldı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Sağlık Bakanı Alex Azar’ın Tayvan ziyareti sona erdi. Azar, Çin’i koronavirüs ile ilgili olarak eleştirerek, “Eğer virüs ABD veya başka bir ülkede ortaya çıkmış olsaydı işler bu noktaya gelmezdi” diye konuştu. Azar, Rusya’nın geliştirdiğini açıkladığı koronavirüs aşısı hakkında da birtakım şüpheler olduğunu dile getirdi.

Beyrut’ta geçen hafta meydana gelen patlamanın ardından Lübnan’daki koronavirüs rakamlarında artış yaşanıyor. Salı günü (12 Ağustos) rekor sayıda yeni vaka açıklayan Lübnan’da 300’ü aşkın kişiye koronavirüs teşhisi konurken yedi kişinin de koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Salgının şimdiye kadar normal bir şekilde seyrettiği ülkelerden Arjantin’de, son haftalarda vaka sayılarında büyük bir artış yaşanıyor. Ülkede salı günü (12 Ağustos) bildirilen son rakamlarla toplam 5 binden fazla kişinin koronavirüsten dolayı hayatını kaybettiği açıklandı.

Hollanda hükümeti, koronavirüsten enfekte olan kişilere ve bu kişilerle temasta olduğu tespit edilenlere “zorunlu evden çıkma yasağı” getirildiğini duyurdu.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de, halka açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi.

10 gün sonra UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde Barcelona ile karşılaşacak Atletico Madrid Kadın Futbol Takımı‘nda beş futbolcunun koronavirüs testleri pozitif çıktı. Bütün antremanlar iptal edilirken takımdaki futbolcular karantinaya alındı.

New York Times’in haberine göre, Florida Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, koronavirüsün havada süzülebilen “aerosol parçacıklara” tutunup canlı kalabildiğini tespit etti. Yapılan araştırmalara göre, koronavirüse ait parçacıklar virüsün kaynağından beş metre uzakta bile etkili olabiliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus