İstanbul’dan sonra Ankara’da da yeni baro kuruluyor – Adalet Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabri Hafif: “Ankara Barosu, avukatlarının sorunlarına çözüm bulmuyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı eleştiren Ankara Barosu hakkında suç duyurusunda bulunan Sabri Hafif, Ankara’da ikinci baro için harekete geçtiklerini, 21 Ağustos Cuma günü yapılacak basın toplantısının ardından Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) başvuru yapacaklarını açıkladı.

Çoklu baro sisteminin yürürlüğe girmesinin ardından birden fazla baronun açılmasının önü açılmıştı. Bu sistemin yürürlüğe girmesinin ardından ilk hamle İstanbul’dan gelmişti. Ankara’da da Adalet Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabri Hafif, cuma günü yapılacak basın toplantısının ardından ikinci baro için başvuru yapacaklarını açıkladı.

Medyascope’tan Zelal Direkçi’ye konuşan Hafif, ikinci baronun kurulmasına yönelik şunları söyledi:

“Ankara’da faaliyet gösteren dernekler olarak Ankara Barosu’nun avukatlarının sorunlarına çözüm bulmadığını, yeteri kadar ilgilenmediğini düşünüyoruz. Bu sebeple ikinci baro için Türkiye Barolar Birliği’ne başvuru yapacağız.”

Sabri Hafif, koronavirüs salgını sebebiyle kısıtlı bir katılımla basın toplantısı yapacaklarını belirterek “Avukat meslektaşlarımıza hayırlı olmasını dileriz” dedi.

Çoklu baro sistemi

Kamuoyunda “çoklu baro” olarak bilinen 28 maddelik “Avukatlık Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, önce TBMM Adalet Komisyonu’nda daha sonra da TBMM Genel Kurulu’nda muhalefet partilerinin itirazlarına ve baroların protestolarına rağmen AKP ve MHP oylarıyla kabul edilip yürürlüğe girmişti.

Teklife göre avukat sayısı 5 binden fazla olan tüm illerde en az 2 bin avukat bir araya gelerek yeni bir baro kurabilecek. Teklifin bu bölümünden şimdilik İstanbul, Ankara ve İzmir baroları etkileniyor. 50 bin üyeli İstanbul’dan, 20 bin üyeli Ankara’dan ve 10 bin üyeli İzmir’den en az beş yeni baronun daha çıkabileceği hesaplanıyor. Yakın gelecekte de 5 bin üyeye yaklaşan Antalya Barosu gibi pek çok kentte de çoklu baro yapılanması ortaya çıkabilecek.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus