Charlie Hebdo davası bugün başladı, sanıklar arasında Türkiye kökenli iki kişi de var

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

2015 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te mizah dergisi Charlie Hebdo’ya ve bir Yahudi marketine düzenlenen, 17 kişinin hayatını kaybettiği saldırılar nedeniyle 14 kişinin yargılandığı dava bugün (2 Eylül) başladı. Yargılananlar arasında Ali Rıza Polat ve Metin Karasular isimli iki Türkiye kökenli sanık da bulunuyor.

Paris‘te görülen davada suç ortağı olduğu iddia edilen 11 kişinin bulunmasına karşın üç sanık gıyaben yargılanıyor. Sanıklar, Ocak 2015’te Charlie Hebdo‘nun Paris ofisinde ve çevresinde 12 kişiyi öldüren cihatçı saldırganlar Şerif ve Said Kouachi‘ye yardım etmekle suçlanıyor. Fransız haber ajansı AFP’nin paylaştığı bilgilere göre, yaklaşık 200 davacının mahkemede ifade vermesi beklenirken duruşmanın 10 Kasım tarihinde sona ermesi öngörülüyor. 

Fransız ulusal polisi mahkeme salonu önünde bekliyor. (Fotoğraf: Thomas Coex, AFP)

Dergi, kendisini hedef haline getiren karikatürleri yeniden yayımladı

Charlie Hebdo, duruşma öncesi kendilerini hedef haline getiren karikatürleri dün (1 Eylül) yeniden yayımladı. Derginin ilk sayfasında, “Bu karikatürleri, Ocak 2015’teki terörist saldırılarla ilgili davanın başladığı hafta içinde yeniden basmak bizim için çok önemliydi” ifadelerine yer verildi.

Dün Lübnan’ın başkenti Beyrut’a ziyareti esnasında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’da dine hakaret içerikli ifade ve tasvirlerin vicdan özgürlüğü çerçevesinde değerlendirildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı olarak vicdan özgürlüğünü ve dolayısıyla dine hakaret sayılabilecek ifadeler kullanma özgürlüğünü korumakla yükümlü olduğunu vurgulayan Macron, gazetecilerin editoryal tercihlerine yönelik hükme varmanın kendisinin görevi olmadığını söyledi.

Sanıklardan ikisi Türkiye kökenli

Davada yargılanan 14 sanığın arasında Ali Rıza Polat (35) ve Metin Karasular isimli Türkiye kökenli iki kişi de bulunuyor. Polat’ın saldırıda kullanılan silahların elde edilmesinde kilit rol oynadığı öne sürülürken Belçika’da yaşadığı bilinen Karasular da saldırganlara tabanca, roketatar, mühimmat ve kurşun geçirmez yelek temin etmekle suçlanıyor.

2015’te ne olmuştu?

Cezayir kökenli Fransa vatandaşı olan Şerif ve Said Kouachi iki kardeşler, 7 Ocak 2015’te Charlie Hebdo dergisinin Paris bürosuna baskın düzenlemişti. Kouachi kardeşler sekiz gazeteci, iki polis, bir hizmetli ve bir ziyaretçinin hayatını kaybettiği saldırıda güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştü.

Bu olaydan yalnızca iki gün sonra yaşanan başka bir saldırıda ise Fransız cihatçı Amedy Coulibaly, Paris’in doğusunda bulunan Hyper Cacher isimli Yahudi süpermarketine saldırı düzenleyerek üç müşteriyi ve bir çalışanı öldürmüştü.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus