Türkiye çapındaki kapsamlı koronavirüs denetimlerinin dördüncüsü yapıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen “Kovid-19 Tedbirleri Denetimleri” konulu genelge kapsamında dördüncü kez, Türkiye’de birçok şehirde pazarlar, işyerleri, marketler, toplu taşıma araçları, alışveriş alanları, lokantalar ve kafeteryalarda denetimler yapıldı. 

İstanbul’daki denetimler

Kadıköy

Kadıköy’de Kaymakam Mustafa Özarslan ve Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Onur Temurlenk’in katılımıyla, Kozyatağı Mahallesi Semt Pazarı’nda denetim yapıldı. Pazarın girişine dezenfekte cihazı konulurken, alışveriş için gelen vatandaşların ateşi de ölçüldü. 

Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Onur Temurlenk ile bir gıda mühendisi, zabıta, mahalle muhtarı ve meslek odalarından yetkililerin de katıldığı denetim sırasında Kaymakam Özarslan, pazarcı esnafı ve vatandaşlara maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulması konusunda uyarılarda bulunurken, vatandaşların ve esnafın, ürünleri elle değil, eldivenle seçmelerini istedi.

Kaymakam Mustafa Özarslan, “Bugün bütün Türkiye’de olduğu gibi Kadıköyümüz’de de Kozyatağı Semt Pazarı’nda salgınla ilgili denetimleri yapmaktayız” derken, ilçe çapında bütün kamu görevlilerinin, belediye yetkililerinin sahada olduğuna dikkat çekti. Özarslan, “Bu denetimi yaparken temel amaç, koronavirüsle ilgili genel tedbir olan mesafe, maske ve temizlik konusunda vatandaşları, işletmecileri ve çalışanları bilinçlendirmek, bu üç kuralı içselleştirmelerini sağlamak” diye konuştu.  

Çekmeköy

Çekmeköy’deki denetimlere, Kaymakam Adem Arslan, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ve Çekmeköy Belediyesi’ne bağlı ekipler katıldı. Çekmeköy Kaymakamı Adem Arslan, işletmelerin almış oldukları önlemleri yerinde denetleyerek, koronavirüsle mücadelede vatandaşlara uyarılarda bulundu. Arslan yaptığı açıklamada, “İçişleri Bakanımızın talimatıyla tüm ülkemizde olduğu gibi Çekmeköy ilçemizde de ‘Sağlık için hepimiz için’ sloganıyla denetim yapıyoruz. Çekmeköyümüzün 21 mahallesi var. 21 denetim ekibimizin içerisine mahalle muhtarlarımızı da koyduk, esnaflarımızı dolaşarak uyarıyoruz” dedi. 

Sabiha Gökçen Havalimanı 

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelge kapsamında İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda da denetim gerçekleştirildi. İstanbul Vali Yardımcısı Necip Çakmak ve Sabiha Gökçen Havalimanı İdare Amiri öncülüğünde gerçekleştirilen denetimde, havalimanı ve bölgesinde koronavirüs önlemleri yerinde görüldü.

Bursa 

Bursa Valisi Yakup Canbolat, İnegöl’deki denetimlere katıldı. İnegöl Kaymakamı Şükrü Görücü, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’ın da beraberinde bulunduğu Vali Canbolat, taksi ve toplu taşıma araçları ile esnafı denetledi. 

Denetimlerin ardından açıklama yapan Canbolat, “Temizlik kurallarına bütün vatandaşlarımız hem işyerinde hem ev şartlarında hem de mahalle şartlarında dikkat etmeli. İlimizde maalesef vaka sayısı artıyor, riskli illerden bir tanesi” diyerek Bursa’da artan vaka sayılarına dikkat çekti. 

Vali Canbolat, salgının yayıldığı kritik yerleri sıralarken, “İlimizdeki en fazla bulaş olaylarına rastladığımız vakalar, düğün, kına gecesi, taziye ziyaretleri kapsamında görülüyor” dedi.

Çanakkale

Çanakkale’de İl Emniyet Müdürlüğü’ne ve ilçe belediyelerine bağlı ekipler, konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazaryerleri, toplu ulaşım araçları, yiyecek ve içecek mekanları başta olmak üzere birçok noktada sosyal mesafe, hijyen ve maske kontrolü yaptı. 

Şehiriçi toplu taşıma araçlarının şoförleri ile seyahat eden yolculara, koronavirüsten korunmak için sosyal mesafeye uymalarının ve maske kullanmalarının önemi anlatılarak kurallara uymaları istendi.

Bingöl

Bingöl’de denetimler Vali Kadir Ekinci’nin katılımıyla yapıldı. Ekinci’ye, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan da eşlik etti. 

Şehit Mustafa Gündoğdu Mahallesi’ndeki denetimlerde açıklama yapan Vali Ekinci, “Denetlemede amacımız özellikle vatandaşımızda tekrar tekrar farkındalık oluşturmaktır. Özellikle son dönemde artan vakalarla birlikte istiyoruz ki tüm vatandaşlarımız bu konuda hassasiyet göstersinler” diyerek tedbirlere uyulması gerektiğine dikkat çekti. Ekinci ayrıca, “’Bana bir şey olmaz’ bakış açısıyla bazen hafife aldığı bu uyarılarımızı biraz daha hatırlatmak, biraz daha insanların hayatında kalıcı hale getirerek virüsle mücadele etmek için bugün alandayız” dedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus