Avrupa Merkez Bankası dijital euroyu test ediyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Bitcoin ve Libra gibi dijital para birimlerinin rekabeti artırması ve çevrimiçi ödeme yöntemlerinin gün geçtikçe daha fazla rağbet görmesiyle, Avrupa Merkez Bankası euronun dijital versiyonunu test etmeye başladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle insanlar teması azaltmak için nakit yerine daha fazla kart kullanmaya, evden çıkmadan çevrimiçi alışveriş yapmaya yöneldi. Bu süreçte kripto para birimleriyle alışveriş yapmak da yaygınlaştı. Bu durumun, Avrupa Merkez Bankası para politikasının etkinliğini azaltabileceği endişesiyle, euronun dijital versiyonu denenmeye başladı.

Garantörlüğünü Avrupa Merkez Bankası’nın üstleneceği dijital euro, kullanılmakta olan euro banknotların ve madeni paraların elektronik versiyonu olacak. Kullanıcılar, dijital euro hesaplarını daha güvenli bir sistemde tutmak için Avrupa Merkez Bankası’nda hesap açabilecek. 

Dijital cüzdanlarda tutulacak olan dijital euro, klasik paraların tamamlayıcısı olacak, onların yerini tutmayacak. Dijital euronun üretimi ve transferinde diğer kripto paralarda olduğu gibi blok zincir teknolojisi kullanılabilir. 

Dijital hesapların kullanılmaya başlaması, bankalar için bir tehlike. Avrupa Merkez Bankası, bu tehlikeyi kontrol altında tutmak için, sahip olunabilecek en yüksek dijital euro miktarını belirleyecek.

Derleyen: Sema Kahriman

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus