Fransa’da Moğol İmparatoru Cengiz Han ile ilgili düzenlenecek sergi, “Çin hükümetinin baskısı” nedeniyle en az üç yıl ertelendi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Fransa’nın Nantes kentindeki Chateau des dusc de Bretagne Müzesi’nde açılması planlanan Moğol İmparatoru Cengiz Han hakkındaki serginin “Çin hükümetinin baskısı” nedeniyle en az üç yıl süreyle ertelendiği açıklandı.

Chateau des dusc de Bretagne Müzesi yetkilileri, Çin hükümetine bağlı Çin Kültür Mirası Bürosu’nun itirazları sonucu Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu Cengiz Han hakkında düzenlenecek sergiyi en az üç yıl süreyle ertelediklerini açıkladı.

Müze yetkilileri, Çin hükümetini tarihi yeniden yazmaya çalışmakla suçlarken müzenin müdürü Bertrand Guillet, “Savunduğumuz insani, bilimsel ve etik değerler adına sergiyi durdurma kararı aldık” dedi.

Müze yetkilileri ayrıca, Çinli yetkililerin sergide kullanılan, “Cengiz Han, İmparatorluk ve Moğol” gibi bazı kelimelerin sergiden çıkarılmasını talep ettiklerini ve sergilenecek eserlerle ilgili açıklamalara, broşürlere ve haritalara müdahale etmek istediklerini söyledi. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus