Tunus’ta büfe yıkımı sırasında bir kişi öldü, halk sokaklara döküldü

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Tunus’un Subaytilah kentinde, salı (13 Ekim) sabahı erken saatlerde bir büfenin ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkımı sırasında büfenin sahibinin babasının hayatını kaybetmesi üzerine kentte protestolar başladı. 

Görgü tanıkları, büfenin bulunduğu Sour semtinde protestocuların yolları kapattığını ve belediye araçlarını ateşe verdiklerini anlattı. Tunus İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Halid Hayuni, protestocuların güvenlik güçlerine taş ve başka nesneler fırlattığını açıkladı.

Olayın hemen ardından, Tunus Başbakanı Hişam Meşişi, aralarında vali, bölge güvenlik şefi ve Subaytilah’ın polis şefinin de bulunduğu çok sayıda bölge yetkilisinin görevden alındığı açıkladı. Meşişi, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını da duyurdu.

Tunus İçişleri Bakanı Tevfik Şerefeddin, öldürülen kişinin ailesine “manevi ve maddi destek” verileceğini açıkladı.

Büfe yıkımı sırasında ölen Abdurrazek Haşnui’nin 25 yaşındaki oğlu Usame Haşnui, “Belediye yetkilileri içeride biri olup olmadığını kontrol etmeden yıkıma devam etti. Henüz 49 yaşındaki babam olay yerinde öldü. Babamı kurtarmak için büfeme yaklaşmaya çalışan aileme güvenlik görevlileri göz yaşartıcı gaz sıktı” dedi.

Tunus Savunma Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Zekri, güvenlik güçlerinin kasabadaki resmi binaları korumak için “önlem olarak” konuşlandırıldığını bildirdi.

Derleyen: Zelal Direkci

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus