Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen aşının koruma oranı yüzde 70

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Oxford Üniversitesi ve İngiltere merkezli ilaç şirketi AstraZeneca tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının virüse karşı koruma oranının yüzde 70 olduğu açıklandı.

Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca ortaklığında geliştirilen “AZD1222” adlı koronavirüs aşısı İngiltere ve Brezilya’da 20 binden fazla kişiye uygulandı. AstraZeneca yetkilileri, gelen sonuçlara göre aşının virüse karşı koruma oranının yüzde 70 olduğunu duyurdu.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık 10 aylık bir sürede geliştirilen aşının şaşırtıcı bir şekilde, ilk önce aşıdan yarım doz alan ve daha sonra bir tam doz alan gönüllülerde yüzde 90 oranında koruma sağladığı ancak bu durumun nedeninin henüz tam olarak bilinmediği bilgisi paylaşıldı.

Geçen günlerde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli ilaç şirketi Pfizer ve Alman BioNTecH tarafından geliştirilen aşının virüse karşı koruma oranının yüzde 95, ABD’li ilaç şirketi Moderna tarafından geliştirilen aşının yüzde 92,5, Rusya’da geliştirilen Sputnik V adlı aşının virüse karşı koruma oranının ise yüzde 92 olduğu belirtilmişti.

Oxford ve AstraZeneca tarafından geliştirilen aşının virüse karşı koruma oranı diğer üç aşıya göre de oldukça düşük. Ancak uzmanlar, diğer aşılara oranla daha ucuz ve daha yüksek sıcaklıklarda muhafaza edilebilen AZD1222 adlı aşının dünyanın pek çok farklı noktasında hızlı bir şekilde uygulanmaya başlanabileceğini belirtiyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus