Çin, geleneksel “kimchi” yemeği için “Bizimdir” dedi, Güney Koreliler’in tepkisini çekti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Çin ve Güney Kore’de sosyal medya kullanıcıları “kimchi”nin hangi ülkenin geleneksel yemeği olduğu konusunda tartışıyor. Çin, kimchi’nin kendilerine ait olduğunu iddia ediyor.  

“Sıvıya bastırılıp bekletilen veya batırılmış sebze” anlamına gelen “kimchi”, mayalanmış kırmızı biber ve sebzelerden, özellikle Çin lahanasından yapılan, geleneksel bir Uzakdoğu yemeği. Sözkonusu yemeğin Çin’de Uluslararası Standardizasyon Örgütü’nden (ISO) sertifika alması, iki Uzakdoğu ülkesi arasındaki kültür tartışmasını alevlendirdi. 

The Guardian’ın görüşüne başvurduğu Seul’de yaşayan Kim Seol-ha tartışmaya dair şunları söyledi: “Çin’in artık kimchi’nin kendilerine ait olduğunu ve bunun için uluslararası bir standart oluşturduklarını söylediği bir hikaye okudum. Bu çok saçma.”

Bazı Güney Koreli medya kuruluşları ise konuyla ilgili, “Çin’in küstahça kimchi hırsının, dünya egemenliği için ortaya koyduğu girişimlerin bir parçası olduğu” yorumunda bulundu.

Güney Kore Tarım Bakanı bile konu hakkında açıklama yaptı ve ISO’nun onaylanmış standardının kimchi ile alakası olmadığını savundu. Bakanlık, “Kimchi ile Siçuan’dan gelen Pao Cai yemeği arasında ayrım yapamadan yorum yapmak uygun değil” diye ekledi. 

Çinliler bu yemeği kendi yemekleri olarak tanıtmaya her türlü hakları olduğunu söylüyor zira Güney Kore’de tüketilen yaklaşık iki milyon ton kimchi Çin’den geliyor. 

Birleşmiş Milletler (BM) ise kimchi’nin Güney Kore’ye ait olduğunu kabul ediyor. UNESCO da 2013 yılında Kimjang’ı (kimchi’yi yapma işi), Kore’ye ait “Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi”ne eklemişti.

Derleyen: Sema Kahriman

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus