Türk Tabipleri Birliği aşılama hakkında bilgi talep etti: “Aşı uygulaması sonrası bazı belirtiler ortaya çıktı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türk Tabipleri Birliği (TTB), aşılama ile ilgili güncel bilgilerin kendileriyle paylaşılması için Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulundu. TTB, aşı uygulamasının sonrasında bazı belirtiler ortaya çıktığını açıkladı.  

TTB, Sağlık Bakanlığı’ndan aşılama hakkında bilgi talep ettiği başvurusunda, bugüne kadar bakanlık tarafından yapılan aşılama sayısının, aşılama organizasyonunda varsa yaşanan sıkıntıların, aşılama yapılan grupların ve aşı yapılan kişilerde ortaya çıkan beklenmeyen yan etkilerin TTB ile paylaşılmasını talep etti.

TTB, Sağlık Bakanlığı’na gönderdiği yazıda, “Aşıların uygulamasında aksaklıklar yaşandığı ve/veya aşı uygulaması sonrasında bazı belirtiler ortaya çıktığına dair bilgiler alıyoruz” dedi.  

Açıklamada, TTB’nin, aşılama uygulamalarının başladığı ilk günden itibaren Türkiye’de en az 120 milyon doz aşının en geç altı ay içinde uygulanması gerektiğini vurguladığı hatırlatıldı.

TTB, salgın sürecinde Sağlık Bakanlığı’na karşı oluşan güvensizliğin aşı uygulamalarına da yansımaması için, “Aşı programının, aşılamalarda yaşanan aksaklıkların ve yan etkilerin toplumla sürekli paylaşılmasının önemine” dikkat çekti.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus