Dünyadan göze çarpan koronavirüs haberleri: DSÖ’nün haftalık verilerine göre virüsün dünya genelinde yayılma hızı düşüyor, önlemlerin sürdüğü Almanya’dan yeni seyahat yasakları

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Pfizer-BioNTech aşısının yeni varyantlara karşı daha fazla koruma sağladığı açıklandı. Avustralya’nın Victoria eyaletinde önlemler arttı, Avustralya Açık Tenis Turnuvası’na seyirci girişi geçici olarak yasaklandı. 400 bin Pfizer/BioNTech aşısı Japonya’ya ulaştı.Önlemlerin sürdüğü Almanya’da yeni seyahat yasakları getirildi. Brezilya’da aşı karşıtlığı tartışmaları büyüyor. Dünya Sağlı Örgütü verilerine göre virüsün dünya genelinde yayılma hızı yavaşlıyor. Dünyadan göze çarpan koronavirüs haberlerini Medyascope sizin için derledi.

Pfizer-BioNTech aşısının yeni varyantlara karşı daha fazla koruma sağladığı açıklandı

İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı bir çalışma, iki doz Pfizer-BioNTech aşısının koronavirüsün yeni varyantlarına karşı yüzde 90 oranında koruma sağladığını ve kişilerde T hücresi bağışıklığı yarattığını ortaya koydu.

Oxford Üniversitesi’nde viroloji profesörü olan William James ve meslektaşları, iki doz Pfizer-BioNTech aşısı yaptıran kişilerdeki T hücresi bağışıklığının yeni varyantlara karşı daha fazla koruma sağladığını açıkladı. Araştırma bulguları daha önce koronavirüs geçirmiş kişilerin de Pfizer aşısıyla yeni varyantlardan korunabileceğini gösterdi. 

İngiltere, Brezilya ve son olarak Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni varyantlara karşı mevcut aşıların yeterli koruma sağlayıp sağlayamayacağı tartışma konusu olmuştu. Ancak son yapılan araştırma, Pfizer ve BioNTech aşısının hem yeni varyantlara hem de ileride oluşabilecek diğer hastalıklara karşı koruma sağlayabileceğini açığa çıkardı. 

Profesör James, çalışma hakkında yaptığı açıklamada, “Pfizer’in ilk doz aşısı sizi enfeksiyona karşı korumayabilir ancak çok yüksek ihtimalle bağışıklık sisteminizin bir dahaki doza daha iyi bir yanıt vermesini kolaylaştıracaktır. İkinci dozun bu kadar güçlü antikor üretmesinin nedeninin bu olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

James sözlerine şöyle devam etti: “Çalışmamız, aşılananların yeni varyantlarla enfekte olup olmayacağına kesin bir cevap sunmuyor ancak bağışıklık sistemimizin bu aşılara gereken tepkiyi verebileceğini kanıtlıyor. Virüs evrimleşmeye devam ediyor ancak aşılar piyasaya sürülmeye devam edildikçe ve insanlar ikinci dozlarını aldıkları sürece, yaz aylarında şu anda olduğundan çok daha iyi bir konumda olacağımızı düşünüyorum.” 

Avustralya’nın Victoria eyaletinde önlemler arttı, Avustralya Açık Tenis Turnuvası’na seyirci girişi yasaklandı

Avustralya’nın Victoria eyaletinin başkenti Melbourne’deki bir otelde perşembe günü (11 Şubat) İngiltere varyantı ile enfekte olan bir vakanın tespit edilmesi ve eyaletteki vaka sayısının 13’e yükselmesinden sonra şehirde önlemler artırıldı. 

Victoria Eyaleti Başbakanı Daniel Andrews, bu gece yarısından (12 Şubat) itibaren şehrin kapatıldığını, toplantı, ev ziyaretleri, düğünler ve dini toplantıların yasaklandığı belirterek, alınan bu önlemlerin “kısa bir devre arası” olduğunu söyledi. 

Teniste sezonun ilk grand slam turnuvası olan Avustralya Açık, sınırlı sayıda seyirci ile başlamıştı. Victoria eyaletinde artan vakalar sebebiyle turnuva maçlarının 12 Şubat’tan itibaren beş gün boyunca seyircisiz oynanmasına karar verildi. 

Başbakan Andrews, 21 Şubat’a kadar sürecek olan Avustralya Açık’ın da kısıtlamalara dahil olduğunu belirterek “Hayran yok. Kalabalık yok. Güvenli bir şekilde çalışılması için turnuvada minimum personel sayısı olacak” dedi.

Avustralya İş Konseyi İcra Kurulu Başkanı Jennifer Westacott ise, virüsün ülkede oteller aracılığıyla yayıldığını belirterek “Bu, Victoria’nın otel -karantina sisteminin neden olduğu ikinci tecrit uygulaması olacak. Otel karantinası sisteminin düzgün çalışmasını sağlamalıyız” diye konuştu. 

400 bin doz Pfizer/BioNTech aşısı Japonya’ya ulaştı 

Japonya’nın yerel medya organlarından Kyodo News, bugün (12 Şubat) Tokyo yakınlarındaki Narita Uluslararası Havalimanı’na yaklaşık 400 bin Pfizer/BioNTech aşısının ilk kısmının geldiğini ve Japonya Sağlık Bakanlığı’nın Pfizer/BioNTech aşısı için kullanım onayını 14 Şubat Pazar günü vereceğini duyurdu.

Aşılara kullanım onayı verilmesinden sonra aşıların ilk kısmının 17 Şubat Çarşamba gününden itibaren ülke genelindeki sağlık çalışanlarına uygulanması bekleniyor. 

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, aşılama programının önümüzdeki haftanın ortasından itibaren 10 bin sağlık çalışanıyla başlayacağını, yıl ortasına kadar tüm halk için yeterli aşı tedarik edileceğini söyledi. 

ABD’li ilaç üreticisi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech’e 72 milyon insanı aşılamaya yetecek 144 milyon doz aşı siparişi veren Japonya, AstraZeneca Plc., Moderna Inc. ve Novavax Inc. tarafından geliştirilen aşılar için de çeşitli anlaşmalar yaptı. 

Japonya’da, 2020 yılının sonlarında oluşan üçüncü ve en ölümcül virüs dalgasının ardından alınan olağanüstü hal önlemleri devam ediyor. Ülkede şimdiye kadar yaklaşık 410 bin koronavirüs vakasına rastlanırken 6 bin 772 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. 

Önlemlerin sürdüğü Almanya’da yeni seyahat yasakları getirildi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avusturya’nın Tirol eyaletinde tespit edilen Güney Afrika varyantı ve Çek Cumhuriyeti’nde çeşitli bölgelerde rastlanan İngiliz varyantına karşı önlemleri artıracaklarını ve sınırların geçici olarak kapatıldığını açıkladı. 

İçişleri Bakanı Horst Seehofer, perşembe günü (11 Şubat) yaptığı açıklamada, Almanya’nın daha bulaşıcı koronavirüs varyant vakalarının artışı nedeniyle Çekya ve Avusturya’ya seyahat kısıtlaması getirebileceğini söylemişti. Seehofer, basına yaptığı açıklamada “Bavyera ve Saksonya eyaletleri bugün hükümetten Tirol ve Çek Cumhuriyeti’nin sınır bölgelerini virüs mutasyon alanları olarak sınıflandırmasını ve sınır kontrollerini uygulamasını istedi. Yeni seyahat kısıtlamaları Başbakan Merkel ve yardımcılarının onayı ile alındı. Yeni kısıtlamalar 14 Şubat Pazar günü başlayacak” dedi. 

Almanya, ocak ayı sonlarında, yeni varyantların yayıldığı ülkelere seyahat kısıtlamaları getirmişti. Brezilya, İngiltere ve Güney Afrika’dan iş için gelen yolcular dışında girişler tamamen kapatılmıştı. Son kararla birlikte bu ülkelere Çekya ve Avusturya’da dahil edildi. 

Daha önce önlemlerin mart ayına kadar uzatıldığını açıklayan Merkel, çarşamba günü (10 Şubat) geç saatlerde “Uzmanlar, mutasyona uğramış virüsün mevcut virüse göre daha bulaşıcı olduğu düşünüldüğünde mart ayına kadar sürenin bizim için varoluşsal bir önemde olduğunu söyledi” uyarısında bulundu.

Brezilya’da aşı karşıtlığı tartışmaları büyüyor

Brezilya’nın Amazon bölgesindeki yerel yönetim liderleri, köylerde misyoner ve evanjelistlerin yerli halka aşı olmamaları konusunda vaaz verdiklerini ve aşı karşıtlığı yaptıklarını açıkladı. Amazon nehriyle bağlantılı Purus nehrindeki yerli toplulukları temsil eden Claudemir da Silva, Amazonas eyaletindeki Jamamadi köylülerinin bu ay sağlık çalışanlarına ok ve yayla saldırdıklarını ve köye girmelerine izin vermediklerini belirtti.  Brezilya’nın en büyük yerli örgütü APIB’nin lideri Dinamam Tuxá ise “Köktendinciler ve evanjelik misyonerler aşıya karşı vaaz veriyorlar” dedi.

Brezilyalı Antropologlar Derneği, hafta içinde yaptığı açıklamada, yerli halkın aşılamasını sabote eden bazı dini grupları ve misyonerleri yanlış komplo teorileri yaydıkları gerekçesiyle kınadı. 

Brezilya’nın en büyük eyaleti olan Amazonas’ın başkenti Manaus’taki Geleneksel Tanrı Kilisesi’nin papazı Mario Jorge Conceição, “Ne yazık ki, bilgelikten yoksun bazı papazlar yerli kardeşlerimize yanlış bilgi yayıyorlar” diye konuştu.

Brezilya hükümetinin yerli halkların sağlığından sorumlu kurumu Sesai’nin yetkilileri de Reuters’a yaptıkları açıklamada, aşılamanın önemini anlatmak ve farkındalık yaratmak için çalıştıklarını söyledi.

Öte yandan yetkililer, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun virüsün ciddiyetini küçümseyerek aşı olmayacağını belirtmesinin ve ülkede kullanılan Sinovac aşısıyla dalga geçmesinin ülkede yükselen aşı karşıtlığını daha da ateşlediğini belirtti. Bolsonaro, aşılarla ilgili yaptığı bir açıklamada, “Aşıyı alır ve bir timsah olursanız, bu sizin sorununuz. Süpermen olursanız veya kadınlarda sakal çıkarsa bununla da hiçbir ilgim yok” demişti.  

Bununla birlikte Brezilya’nın bazı bölgelerinde sosyal medyaya erişimin kısıtlı olması, koronavirüs aşıları hakkındaki yanlış bilgilerin yayılımını hızlandırdı. 

Peru sınırına yakın Nôke Kôi bölgesinde yaşayan 56 yaşındaki kabile şefi Fernando Katukina, 1 Şubat’ta diyabet ve konjestif kalp yetmezliğine bağlı kalp durması nedeniyle hayatını kaybetmişti. Sosyal medyada ve bazı radyolarda, Katukina’nın ölümüne ocak ayında yaptırdığı Sinovac üretimi koronavirüs aşısının neden olduğu söylentisi bölge genelinde hızla yayılmıştı. 

Çinli Sinovac aşısını Brezilya’da üreten ve dağıtımından sorumlu olan Butantan Enstitüsü ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Fernando Katukina’nın koronavirüs aşısı aldıktan sonra öldüğü haberi gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

DSÖ verilerine göre virüsün dünya genelinde yayılma hızı yavaşlıyor 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs salgını başladığı günden bu yana haftalık veri paylaşımı sunmaya devam ediyor. DSÖ’nün çarşamba günü (10 Şubat) yayınladığı son verilere göre ise dünya genelinde virüsün yayılma hızı yavaşlamaya başladı.

DSÖ tarafından açıklanan son veriler, haftalık yeni vaka sayısının ortalamasının 428 bine kadar gerilediğini ortaya koydu. Bu ortalama, ekim ayından bu yana dünya genelinde yakalanan en düşük yeni vaka sayısı ortalaması olarak dikkat çekti.

Bazı uzmanlar bu yavaşlamayı “tünelin sonundaki ışık” olarak nitelendirirken salgının bitişi hakkında aceleci olunmaması konusunda yapılan uyarılar da artıyor. 

DSÖ, Şubat 2020’de Çin’de 42 bin 708 doğrulanmış vaka ve 24 diğer ülkede toplam 393 vaka bildirmişti. Virüsün dünya geneline yayılmasından 12 ay sonra ise veriler dünya çapında 106,8 milyon koronavirüs vakası ve 2,3 milyonu ölümlü vaka olduğunu gösterdi. 

Koronavirüs şu an için daha bulaşıcı olduğu belirtilen yeni varyantlarla birlikte insanlar için bir tehdit olmaya devam ediyor ancak küresel çapta yeni vakalardaki düşüş eğilimi aşılama programlarının başarısının ilk sinyalleri olarak yorumlanıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Medyascope internet sitesinde çerezlerden faydalanılmaktadır.

Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası'nı inceleyebilirsiniz.

  • Medyascope
  • Medyascope Plus