Nijerya’da bir hapishaneye silahlı saldırı düzenlendi, bin 844 mahkûm hapishaneden kaçtı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Batı Afrika ülkesi Nijerya’nın Owerri şehrindeki bir hapishaneye 5 Nisan’da silahlı saldırı düzenlendi. Hapishane duvarlarının patlatıldığı ve bir polisin yaralandığı saldırıda bin 844 yakın mahkûm hapishaneden firar etti. Saldırıyı herhangi bir örgüt üstlenmedi. Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari, olayı “terör eylemi” olarak niteledi.

Nijeya’nın Owerri kentindeki bir hapishane ve polis karakolu 5 Nisan’da saldırıya uğradı. Hapishane duvarlarının patlatıldığı saldırı sonucunda bin 844 mahkûm hapishaneden kaçtı. 

Polis saldırının arkasında Biafra Yerli Halkları’nın (IPOB) olduğunu düşünüyor. IPOB, son zamanlarda Güney Nijerya’daki saldırılarını artırdı.

1967-70 yılları arasında yaşanan Nijerya-Biafra İç Savaşı’ndan sonra Biafra Cumhuriyeti, Nijerya’nın bir parçası olmuştu. 2015’ten itibaren ise Biafra Ayrılıkçı Hareketi, Güney Nijerya’daki faaliyetlerini tekrar artırdı. 29 Mart’ta Nijerya hükümeti tarafından düzenlenen operasyonda IPOB üyesi 16 kişi silahlarıyla beraber ele geçirilmişti.

Derleyen: Mehmet Yaşar Altundağ

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus