Çorlu tren kazasında oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz, koronavirüs nedeniyle beş gündür entübe – Babası Mehmet Öz: “Bugün kızımın doğum günü, Mısra ile dayanışma gösteren insanların yazdıklarını okuyunca ağladım”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinin Sarılar Köyü yakınlarında 8 Temmuz 2018 tarihinde meydana gelen, yedisi çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği ve en az 300 kişinin yaralandığı tren kazasında oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybettiği günden beri adalet arayışını sürdüren Mısra Öz, koronavirüse yakalandı, 17 Nisan’dan beri yoğun bakımda tedavi görüyor.

Mısra Öz’ün sağlık durumu hakkında Medyascope’a bilgi veren babası Mehmet Öz, “Bugün, (20 Nisan) Mısra’nın doğum günü. Kızımın üstünde o kadar çok baskı kurdular ki bu baskı neticesinde kızım sağlığından oldu. Kızım adalet ararken adaletin mağduru oldu. Stresten bağışıklık sistemi çöktü, şu an yoğun bakımda” dedi.

Çorlu tren kazası davasının yedinci duruşması 16 Mart’ta görülmüş ve dava 7 Eylül 2021’e ertelenmişti. 

Rahatsızlığı nedeniyle duruşmaya katılamayan ve hastanede tedavi gören Mısra Öz’ün yazdığı ve mahkemede okunan mektupta, “982 gündür ‘Adalete güveniyoruz’ dedik. Adalet bizim aleyhimize hızla işlerken, mahkemeniz bilirkişinin oynadığı oyunu göremedi. TCDD’nin üst düzey yöneticilerini ve bürokratları yargılayın” ifadeleri yer alıyordu.

Mısra Öz, sosyal medya hesabından 5 Nisan’da koronavirüs testinin pozitif çıktığını, annesi, kardeşi ve kendisinin koronavirüs tedavisi gördüklerini duyurmuştu. Solunum sıkıntısı nedeniyle 12 Nisan’da hastaneye yatırılan Öz, 17 Nisan’da yoğun bakıma alınarak entübe edildi. Mısra Öz’ün yoğun bakıma kaldırılmasıyla pek çok kişi Mısra Öz yerine, onun adına adalet arayışını sürdürmeye devam etti. Mısra Öz adına adalet arayanlar arasında Emrah Bülent Parlakİlyas Salman , Armağan Çağlayan, Genco Erkal, Kemal Kılıçdaroğlu, Zeydan Karalar ve Garo Paylan gibi sanatçı, tiyatrocu ve siyasetçiler de yer aldı. 

“İnsanlar adalet arayan bir anneye sahip çıktılar” 

Mısra Öz’ün sağlık durumunun stabil olduğunu anlatan babası Mehmet Öz, “Eşim ve diğer çocuğumun sağlık durumu Mısra’ya göre çok çok daha iyi” dedi. Umutlu olduğunu dile getiren Mehmet Öz, “Ben inanıyorum ki kızım, adalet mücadelesini adaletli savcı ve hâkimlerin kararları ile kazanacak. Adaletin yerine geleceğine benim inancım tam. Benim, her şeyin iyi olacağına inancım tam, kızım iyileşecek” diye devam etti. Bugün kızının doğum günü olduğunu anlatan Öz, “Eşim de koronavirüs olduğu için onu göremiyorum, eşim kızımla torunumun fotoğraflarını birleştirmiş ve paylaşmış Mısra’nın doğum gününü kutlamış. Görünce çok duygulandım” diye konuştu.  

Sosyal medyada Mısra Öz ile dayanışma gösteren insanların yazdıklarını okuyunca ağladığını dile getiren Öz, şöyle devam etti: “Çok güzel insanlar var. İnsanlar, adalet arayan bir anneye sahip çıktılar.” 

Mısra Öz ile dayanışma gösterip onun adalet arayışını sahiplenen herkese teşekkür ettiğini söyleyen Öz, ”Bu adalet arayışını devam ettirin, her bir sorumlunun ismini yazın. Çorlu tren katliamı faciasının sorumluları adaletin karşısına çıksınlar, hesap versinler. Cezaları varsa, cezalarını çeksinler, suçları yoksa da aklansınlar” dedi.

Kızım baskılar yüzünden sağlığından oldu”

Kızının acılı bir anne olduğunu dile getiren Mehmet Öz, şöyle konuştu: “Evladını kaybetmiş bir anne bağırıp çağıramayacak mı, haykıramayacak mı? Hayatı bitmiş. Çocuğunun ne durumda olduğunu kendi gözleriyle görmüş bir anne öfkelenmemeyecek mi? Kızımın üstünde o kadar çok  baskı kurdular ki bu baskı neticesinde kızım sağlığından oldu. Kızım adalet ararken adaletin mağduru oldu, Stresten bağışıklık sistemi çöktü, şu an yoğun bakımda.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus