Türkmenistan’da çoban köpeği türü Alabaylar onuruna milli tatil

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkmenistan’da, bölgeye özgü çoban köpeği ırkı Alabaylar onuruna dün resmi tatil ilan edildi, kutlamalar ve ödül töreni düzenlendi. Yarışmalarda birinci olan köpeğe ödülü, Türkmenistan cumhurbaşkanının oğlu, Başbakan Yardımcısı Serdar Berdimuhammedov tarafından verildi.

Türkmenistan’da nisan ayının son pazar günü, ülkenin sembolü haline gelen Akal teke atları günü olarak kutlanıyordu. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov geçen ocak ayında, nisan ayının son pazar gününün çoban köpeği türü Alabay köpekleri onuruna resmi tatil günü olacağını açıklamıştı. Ülke genelinde dün (25 Nisan) Alabay köpekleri onuruna kutlamalar ve ödül töreni düzenlendi.

Akal teke at ırkı bayramıyla aynı gün kutlanan Alabay bayramında çeşitli yarışmalar gerçekleştirildi. Köpeklerin görüntü ve hareketliliklerine göre değerlendirildiği yarışmalarda birinci olan köpeğe ödülü, cumhurbaşkanının oğlu Başbakan Yardımcısı Serdar Berdimuhammedov tarafından verildi.

Geçen yıl Berdimuhammedov, altı metre yüksekliğinde, altın kaplama bir Alabay köpeği heykeli diktirmişti. Yaklaşık 80 kilo ağırlığında olan, Türkmenistan’a özgü Alabaylar dünyanın en büyük köpekleri arasında gösteriliyor.

Derleyen: Zelal Direkci

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus