TSK: “Suriye’de son ÖSO taarruzunda, DEAŞ direnişi nedeniyle ilerleme sağlanamadı”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Fırat Kalkanı operasyonu devam ediyor. Bugün Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada Özgür Suriye Ordusu’ndan oluşan grupların operasyon yaptığı bölgelerde, IŞİD direnişi nedeniyle ilerleme sağlayamadığı ve 8 ÖSO mensubunun hayatını kaybettiği duyuruldu. Ayrıca vurulan PYD hedefleriyle ilgili ayrıntılar da verildi. Açıklamada hava harekatı yapılmadığı da vurgulandı. Yapılan bilgilendirme şöyle:
“Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubu tarafından Şadır, Şuvayhat Şadır, Tileli, Hacı Küşah, Halise, Halise Şakira, Hacar Abyad, Talca Şarkiyah ve Eş Şuayp ele geçirilmesi maksadıyla başlatılan taarruzda DEAŞ’in direnişi nedeniyle ilerleme sağlanamamıştır. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 8 muhalif şehit olmuş, 7 muhalif yaralanmış, harekata destek sağlayan unsurlarımızda zayiat ve hasar meydana gelmemiştir. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 187 meskun mahalde yaklaşık 1510 kilometrekarede kontrol sağlanmıştır.
Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 52 DEAŞ ve 13 PKK / PYD hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak DEAŞ ve PKK/PYD mensubu teröristlerce kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları etkisiz hale getirilmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, hava harekatı icra edilmemiş, ani çıkacak hedeflere yönelik olarak, ‘yerde bekler’ uçak görevlendirilmiştir. “

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus