AIDS tedavisinde yeni gelişme: AIDS aşısı

Yaklaşık 30 yıldır geliştirilmeye çalışılan HIV aşısıyla ilgili yeni bir sonuç elde edildi. İspanya’da AIDS Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ve ‘fonksiyonel tedavi’ olarak da adlandırılan yeni bir aşı sayesinde HIV virüsünü taşıyan 5 hastanın vücudunun virüsten tamamen temizlendiği gözlemlendi.
Tedaviye katılan 13 hastanın her biri, virüsü kaptıktan 6 ay sonra başlamak üzere, yaklaşık 38 ay boyunca ARV olarak da anılan Anti-Retroviral ilaçlar kullanmışlardı. Söz konusu Anti-Retroviral ilaçlar HIV virüsünün çoğalmasını engellemek için, taşıyıcıların ömür boyu kullanması gereken ve “AIDS Kokteyli” olarak bilinen ilaçlar. Öte yandan bu ilaçlar çok pahalı ve ağır yan etkilere sahip.
Yapılan 3 seri aşıdan sonra ARV almayı bırakan hastaların 8’inde, 4 hafta içinde virüs gerilemeye başladı. Diğer 5 hastaysa, 6 ile 28 hafta arasında bir süre sonucunda ARV’lere ihtiyaç duymadılar. Virüsün akıbetinin ileriki gözlemlerinde de, hastalar için tehlike oluşturmayacak kadar az bir oranda kaldığı saptandı.
Ancak araştırmacılar, bu gelişmenin cesaret verici olduğunu söyleseler de, hâlâ cevaplanması gereken çok soru olduğunu belirtiyorlar.
(Kapak fotoğrafı: Donald Bliss ve Sriram Subramaniam / NIH)

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar