Çinli sanatçı Ai Weiwei, New York’a çit çevirecek

Çinli provokatif çağdaş sanatçı Ai Weiwei gelecek sonbaharda “İyi Çitler İyi Komşular Kazandırır”  ismini taşıyacak enstalasyonu için New York sokaklarına yüzden fazla çit yerleştirecek.

12 Ocak’ta açılacak sergi 40. yılını kutlayan Public Art Fund ortaklığıyla düzenleniyor. 10 büyük çit temalı enstalasyonla beraber projenin küçük işleri de Manhattan, Queens ve Brooklyn’e konacak. Son dönem ABD politikalarına gönderme yapan çalışma ayrıca Robert Frost’un “Duvar Onarımı” (Mending Wall) isimli şiirinden ilham almış.

New York Times’a konuşan Weiwei, “Berlin duvarı yıkıldığında 11 ülkenin sınırlarında duvar ve çitler vardı. 2016’ya geldiğimizde bu sayı 70’e yükseldi.  Milliyetçiliğin yükselişini yaşıyoruz. Kapanan sınırlara, savaş ve global politikaların mağdur ettiği göçmenlere ve mültecilere karşı dışlayıcı tavırlara tanık oluyoruz” dedi.

weiwei alan kurdi

2011 yılında tutuklanan sanatçı 81 günlük ev hapsinden sonra serbest kalıp pasaportuna yıllar sonra kavuştuğunda, ilk yurtdışı seyahatlerinden birini 2016’da Yunanistan’ın Midilli Adası’na yapmıştı. Sanatçı, verdiği “Aylan bebek” pozuyla da büyük tartışmalar yaratmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar